ورزش

تکتیک ارسال ضربه کارنر در فوتبال

ضربه کارنر، روشی برای شروع مجدد در بازی فوتبال است. هنگامی که توپ به بازیکن خودی برخورد کند و از خط عرضی کنار دروازه بگذرد، برای تیم حریف ضربه کارنر به دست می آید و داور و کمک داوران موظف به اعلام کارنر هستند. ممکن است یک گول از راه ضربه کارنر به طور مستقیم به تیم حریف به ثمر رسانده شود.

ماستر سپورت محمد یعقوب

ضربه کارنر، روشی برای شروع مجدد در بازی فوتبال است. هنگامی که توپ به بازیکن خودی برخورد کند و از خط عرضی کنار دروازه بگذرد، برای تیم حریف ضربه کارنر به دست می آید و داور و کمک داوران موظف به اعلام کارنر هستند. ممکن است یک گول از راه ضربه کارنر به طور مستقیم به تیم حریف به ثمر رسانده شود.

کارنر یک موقعیت مناسب گول زنی برای تیم مهاجم محسوب می شود، هرچند به اندازه یک ضربه پنالتی یا یک ضربه آزاد مستقیم در نزدیکی محوطه جریمه راحت نیست. بازیکنی که ضربه کارنر را می زند، باید تا جایی که می تواند توپ را از بازیکنان حریف دور کرده و به هم تیمی های خود برساند.

با ضربه کارنر می توان به طور مستقیم از ناحیه کارنر و یا به طور دو ضرب بعد از پاس دادن به هم تیمی خود گول زد.

شروع ضربه کارنر در فوتبال یکی از جالب ترین و دشوار ترین مهارت ها برای کامل کردن یک بازی فوتبال است. ضربه کارنر مبارزه‌ی هوایی میان مدافعین و مهاجمین است.

استراتژی های ضربات کارنر:

ضربه به تیر اول: به نزدیکترین نقطه تیر اول شوت کنید و هم تیمی های شما باید هرچه عاجل به سمت تیر اول شروع به دویدن کنند.به محض رسیدن توپ به سمت دروازه شوت یا ضربه سر بزنند.این مورد از کارنر می تواند، به بازیکنان کوتاه قد و چابک شانس بهتری برای به ثمر رساندن گول بدهد.

ضربه به تیر دوم:توپ را بلند ارسال کنید تا به تیر دو بفرستید.باید هم تیمی قد بلند خود را برای این تکنیک انتخاب کنید.

پشت محوطه جریمه:بازیکنی که توان خوبی در شوت زدن دارد به سمت پشت محوطه حرکت می کند.از دست دادن توپ در این شرایط، فاجعه بار خواهد بود.

ضربه کارنر مستقیم به سمت دروازه:اگر به خوبی به توپ چرخش دهید، می توانید مستقیماً از کارنر به قصد گول شوت استفاده کنید.توپ را دورتر از خط آخر روی قوس کارنر قرار دهید.توپ را به سمت یکی از گوشه های دروازه نشانه بگیرید که بستگی به موقعیت قرار گرفتن دروازه بان و فاصله شما دارد.به هم تیمی های خود اطلاع دهید تا در موقعیت مناسب قرار گیرند و اگر توپ مستقیماً گول نشد، آنها شانس بهتری داشته باشند.

ضربه کارنر مستقیم به سمت دروازه:توپ داخل قوس کارنر و نزدیک پرچم گوشه زمین قرار داده می‌شود.میله پرچم نباید حرکت داده شود.ضربه زننده باید حداقل ۳۰ سانتی متر از توپ فاصله داشته و بیرون از زمین باشد.

هر کدام از بازیکنان می توانند برای زدن کارنر از زمین خارج شوند. وقتی که به توپ ضربه زده شد و حرکت کرد، آنگاه توپ در بازی است.زننده ضربه نمی‌تواند برای بار دوم توپ را لمس کند تا توپ توسط بازیکنی دیگر لمس گردد.ضربه زننده باید بیرون از زمین باشد و اگر درون زمین باشد خطا به حساب می آید.

برقراری ارتباط با بازیکنان دیگر: بازیکنی که به خارج از زمین می رود با اشاره هایی که قبلاً با هم تیمی های انتخاب کرده اند با آنها ارتباط برقرار کند.در زمان شروع کارنر می توانید مستقیماً به محوطه جریمه اشاره کنید.

جایی که بازیکنان هر دو تیم متمرکز خواهند شد و یا به بازیکن دیگری در موقعیت دیگر که شانس بهتری دارد پاس بدهید.قبل زدن کارنر چند نقشه با هم تیمی های خود بکشید و بعد با اشاره دست به هم تیمی های خود بفهمانید که کدام را می خواهید اجرا کنید.

روش مقابله با ضربه کارنر:یک مدافع باید در کنار تیر دروازه موقعیت بگیرد تا از ورود توپ از سمت کنار به درون دروازه جلوگیری کند.بعد از شوت شدن توپ و زمانی که دروازه بان از دروازه اش خارج می شود،مدافعین باید مراقب هر حادثه ای بوده و او را پوشش بدهند.دروازه بان در گرفتن توپ باید با قدرت و مصمم عمل کند.

کمترین درنگ از سوی دروازه بان یا مدافعین، یا رسیدن توپ به پای حریف می تواند موجب گول شود.در هر کدام از این موارد هوشیار باشید، هرگز معطل نمانید تا توپ به سمت شما بیاید.

تذکرات:انجام ضربه ی کارنر انواع مختلفی دارد که بسیاری از تیم ها در تمرینات خود آنها را برنامه ریزی می کنند.

تاکتیک انجام ضربات کارنر بر اساس تیر اول یا تیر دوم دروازه است.شوت کننده یا توپ را به تیر دوم می فرستد با این آگاهی که یکی از هم تیمی هایش در آن جا منتظر است، یا هم تیمی خود را که در تیر اول موقعیت گرفته است هدف گرفته تا این یکی، ضربه ی کارنر را به بازیکن دیگر برساند.

هنگام ضربه کارنر مدافعین برای انجام دفاع می توانند به صورت دفاع فردی یا دفاع منطقه ای عمل کنند.

امتیاز دفاع منطقه ای این است که به ما امکان پیش دستی بر حریف را می دهد. دفاع فردی نیز به شرطی موثر است که مدافعین برای مقابله با موقعیت مهاجمین حریف، از لحاظ تعداد به اندازه ی کافی بازیکن داشته باشند.

قبل از شروع مطمئن شوید که بازیکن مقابل در فاصله قانونی درستی قرار گرفته است و به داور تذکر دهید. در زمین های کوچکتر، شرایط فرق می کند و خودتان باید تشخیص دهید.

زمانی یک ضربه کارنر بسیار خطرناک می شود که جهت باد موافق تیم حمله کننده باشد و دروازه بان نسبت به خروج از دروازه برای دفع هوایی توپ متردد باشد. وقتی کارنر می زنید توپ را به سمت دروازه بان شوت نکنید. شما باید توپ را دور از دسترس او و به سمت بازیکنان خودی بفرستید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *