گزارش

دزدی و باج‌گیری در شاهراه‌ها صفر شده است

مسئولان شرکت‌های ترانسپورتی و باربری می‌گویند که با روی کار آمدن حکومت امارت اسلامی، دزدی و باج‌گیری در شاهراه‌های کشور صفر شده است.

مسئولان شرکت‌های ترانسپورتی و باربری می‌گویند که با روی کار آمدن حکومت امارت اسلامی، دزدی و باج‌گیری در شاهراه‌های کشور صفر شده است.

مسئولان شرکت‌های ترانسپورتی و باربری در گفتگو با خبرگزاری آوا تصریح کردند که با روی کار آمدن امارت اسلامی، نه تنها امنیت در سراسر کشور به گونه بی‌سابقه تأمین شده است، بلکه دزدی و باج‌گیری نیز به صفر تقرب کرده است.

بربنیاد گفته‌های آنان؛ در زمان جمهوریت، پولیس و وزارت مالیه ده‌ها پوسته را در مسیر شاهراه‌ها ایجاد کرده بودند که هر کدام‌شان از مردم و رانندگان این شرکت‌ها باج‌گیری می‌کردند.

طلا محمد اتمانزوی رئیس اتحادیه موترهای باربری افغانستان روز شنبه (10 سرطان) گفت: «در حال حاضر تمام شاهراه‌های کشور از امنیت کامل برخوردار اند و رانندگان ما در همه اوقات روز بدون ترس و هراس به عبور و مرور از شاهراه‌ها می‌پردازند».

اتمانزوی اضافه کرد که در کنار تأمین امنیت، آنان از حکومت کنونی تقدیر می‌کنند که باج‌گیری در شاهراه‌های کشور را به صفر رسانده و افراد آلوده به فساد را از کار سبک‌دوش کرده‌اند.

بربنیاد گفته‌های اتمانزوی؛ در زمان جمهوریت رانندگان شرکت‌ها در مسیر شاهراه‌ها مکلف بودند تا در چندین قسمت به ماموران وزارت مالیه و همچنین پُولیس پول بدهند؛ در غیر آن رانندگان لت‌وکوب و یا توهین می‌شدند.

او اشاره کرد که در چندین مورد حتی پولیس، رانندگان شرکت‌های باربری را به دلیل عدم پرداخت پول با فیر گلوله به شهادت رسانید که منجر به اعتصاب کاری شرکت‌های ترانسپورتی و باربری در سراسر کشور گردید؛ اما حکومت آن زمان به این موضوعات بی‌توجه بود.

در همین حال عبدالهادی هلمند رئیس شرکت ترانسپورتی «احمد شاه ابدالی» گفت که بعد از روی کار آمدن امارت اسلامی و تأمین امنیت سراسری، اکثر وسایط این شرکت از طرف شب تردد می‌کنند.

او اضافه کرد که در نزدیک به دو سال گذشته هیچ راننده‌ی این شرکت گزارشی را از باج‌گیری در شاهراه‌ها ارائه نکرده است و مسافرین نیز با خیال آسوده به سفر می‌پردازند.

با این وجود، مقام‌ها در وزارت امور داخله می‌گویند که نیروهای امنیتی، در شاهراه‌های کشور نظارت کامل دارند تا هیچ فردی از مردم باج‌گیری نکند.

عبدالمتین قانع سخنگوی وزارت امور داخله گفت که نیروهای امنیتی در تمام شاهراه‌ها در گشت و گذار اند تا هیچ فردی نتواند به نام دولت از رانندگان و مردم باج‌گیری کند.

این گفته‌ها درحالی از سوی شرکت‌های ترانسپورتی و باربری مطرح می‌شود که قبل از این محمد یونس مهمند رئیس، عضو هیئت مدیره اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری گفته بود که نیروهای امارت اسلامی در قسمت تأمین امنیت سرمایه‌گذاران خوب عمل کرده است.

بربنیاد گفته‌های او؛ درحالی که پیش از این بازرگانان در مسیر شاهراه هرات  کابل، مجبور بودند که در هفتاد نقطه به پولیس و زورمندان باج بدهند، اما اکنون این رقم به صفر رسیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *