افغانستان

افغانستان در یازده ماه گذشته بیش از یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دالر صادرات داشته است

مسئولان در وزارت صنعت ‌وتجارت می‌گویند که در یازده ماه گذشته، افغانستان به ارزش یک میلیارد و ۷۱۷ میلیون دالر کالاهای تجاری را صادر کرده است.

مسئولان در وزارت صنعت ‌وتجارت می‌گویند که در یازده ماه گذشته، افغانستان به ارزش یک میلیارد و ۷۱۷ میلیون دالر کالاهای تجاری را صادر کرده است.

زغال‌سنگ، پنبه، میوه‌های تازه و خشک، تخم هنگ، قالین و زعفران، مهم‌ترین کالاهای صادراتی افغانستان در سال روان میلادی بوده که به پاکستان، هند، امارات متحده‌ی عربی، چین، ایران و ترکیه صادر شده است.

در سوی دیگر، بر بنیاد معلوماتی که وزارت صنعت‌وتجارت با رسانه ها شریک کرده، افغانستان در یازده ماه گذشته، به ارزش

نزدیک به هفت میلیارد دالر کالاهای مختلف را به کشور وارد کرده است.

آخوندزاده عبدالسلام جواد، سخنگوی وزارت صنعت‌وتجارت، در این باره می‌گوید: «تجارت افغانستان در یازده ماه سال ۲۰۲۳، حدود هشت میلیارد و ۶۹۱ میلیون دالر بوده که یک میلیارد و ۷۱۷ میلیون آن را صادرات و شش میلیارد و ۹۷۴ میلیون دالر آن را واردات تشکیل می‌دهد.»

در دو سال اخیر که امارت اسلامی بر افغانستان حاکمیت دارد، صادرات افغانستان افزایش بسیاری در مقایسه با دوره‌ی جمهوری داشته است که صادرات زغال‌سنگ و دیگر معادن، نقش اساسی را در این افزایش دارد.

با این‌ همه، مسئولان در اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری ، می‌گویند که صادرات افغانستان اندکی کم‌تر از آمار ارائه‌شده از سوی منابع حکومتی است؛ طوری که بر اساس آمار این اتاق، افغانستان در یازده ماه گذشته، بیش از یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دالر صادرات داشته‌ است که بیش از ۱۰۰ میلیون کم‌تر از رقم ارائه‌شده از سوی وزارت صنعت‌وتجارت را نشان می‌دهد.

خان‌جان الکوزی، عضو هیئت مدیره‌ی اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، هرچند این رقم از صادرات را بی‌پیشینه و با درنظرداشت مشکلات فعلی در بخش تجارت، مطلوب می‌خواند؛ اما تأکید دارد که هنوز چالش‌های اساسی سر راه روند صادرات افغانستان وجود دارد.

او می‌گوید: «تا کشور ما به رسمیت شناخته نشود و مشکلات سیاسی حل نشود، کریدور هوایی ما فعال نمی‌شود و مشکلات دیگر هم می‌باشد و هم‌چنان موانع دیگر و قیودات بانکی هست که مشکلات را به وجود آورده‌ است.»

گفتنی است که افغانستان سال گذشته، به ارزش نزدیک به دو میلیارد دالر کالاهای تجاری مختلف را صادر کرده بود که در این سال نیز، زغال‌سنگ، فرآورده‌های زراعتی و قالین، بخش زیادی از آن را تشکیل می‌داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *