افغانستان

حوادث طبیعی در کشور منجر به کشته‌شدن ۱۰ تن و تخریب صدها خانه شده است

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث می‌گوید که در نتیجۀ حوادث طبیعی در 23 ولایت کشور در هشت روز اخیر، دست کم 10 تن کشته و 76 تن دیگر زخمی شده اند.

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث می‌گوید که در نتیجۀ حوادث طبیعی در 23 ولایت کشور در هشت روز اخیر، دست کم 10 تن کشته و 76 تن دیگر زخمی شده اند.

شفیع الله رحیمی، سخنگوی این وزارت می‌گوید که در نتیجۀ رویدادهای طبیعی همچنان بیش از ۱۷۰۰ خانه ویران و بیش از ۲۲ هزار جریب زمین کشاورزی تخریب شده است. در این میان٬ شهر چاریکا ولایت پروان دیروز سه شنبه شاهد جاری شدن سیلاب‌ها بود. تا هنوز هیچ تلفات جانی از این سیلاب‌ها‌ گزارش نشده است.

ویدیوهایی که در صفحات اجتماعی منتشر شده، نشان می‌دهد که جاده‌ها پر از آب شده و دانش آموزان مکتب و زنان به مشکل می‌توانند عبور و مرور کنند.

شماری از باشندگان شهر چاریکار می‌گویند که سیلاب‌ها به آنها ضرر رسانده است. سرازیر شدن سیلاب ها خسارات مالی فراوانی را به دکانداران و سایر کسبه کاران در پروان وارد کرده است

غلام دستگیر کفش دوز و جمشید دکاندار، گفتند: « روز تا شام موچی‌گری (کفش‌دوزی) می‌کنم، در کار بودیم، آب آمد و وسایل کارم را برد. پول نیست نان بخریم حیرانم چطور کنم.»

در همین حال برخی دهقانان در پروان می‌گویند که کشت و زراعت‌شان در نتیجۀ این سیلاب‌ها تخریب شده است.

راه های مواصلاتی در ولسوالی ناور ولایت غزنی در نتیجه باریدن برف مسدود گردیده است

از سوی دیگر بارش برف سنگین در چند ولسوالی ولایت غزنی سبب مسدود شدن برخی راه‌های مواصلاتی شده است.

برخی کشاورزان هم نگران از بین رفتن حاصلات درختان و کشت‌هایشان اند.

محمد علی، باشندۀ ولسوالی ناور غزنی می‌گوید که برف سنگین از چندین روز بدینسو راه های مواصلاتی این ولسوالی را با مرکز مسدود کرده است: «مدت چند روز است که در ولسوالی ناور حدود ۴۰ سانتی برف باریده است. راه مواصلاتی مسدود شده است و رفت آمد و انتقال مریض از ولسوالی به مرکز مشکل شده است. دو و یا سه خانۀ قدیمی هم در برخی مناطق تخریب شدند و آمار کلی آن برایم مشخص نیست.»

باشندگان مناطق سیلاب زده و ولسوالی های که در نتیجه باریدن برف سنگین راه های مواصلاتی آن مسدود گردیده است٬ خواهان دریافت کمک اند.

شفیع‌الله رحیمی، سخنگوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث در ویدیویی که به رسانه‌ها فرستاده، گفته که حوادث طبیعی در هشت روز گذشته در ۲۳ ولایت افغانستان تلفات و خساراتی را به جا گذاشته است: «از اثر بارندگی‌ها، سرازیر شدن سیلاب و زلزله در ۲۳ ولایت کشور، از اول حمل سال جاری تا حال ۱۰ تن کشته، ۷۶ تن زخمی شده اند، همچنان بیش از ۱۷۰۰ خانۀ مسکونی و ۲۲ هزار جریب زمین زراعتی تخریب شده است.»

آقای رحیمی افزوده که این وزارت به همکاری سازمان‌های امدادرسان به ۵۳ هزار خانوادۀ آسیب‌دیده کمک کرده است.

از سوی دیگر ادارۀ هواشناسی افغانستان نیز از بارندگی‌های شدید و خطر جاری شدن سیلاب در 26 ولایت این کشور هشدار داده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *