افغانستان

تلاش قنسول‌گری امارت اسلامی در کراچی برای آزادی زندانیان افغان

قونسل‌گری امارت اسلامی در شهر کراچی پاکستان اعلام کرده است که ۲۹۵ شهروند افغانستان که در زندان‌های پاکستان بسر می‌برند، تا دو ماه دیگر آزاد می‌شوند.

قونسل‌گری امارت اسلامی در شهر کراچی پاکستان اعلام کرده است که ۲۹۵ شهروند افغانستان که در زندان‌های پاکستان بسر می‌برند، تا دو ماه دیگر آزاد می‌شوند.

سید عبدالجبار، جنرال قونسل افغانستان در کراچی، آمار می‌دهد که تا اکنون نزدیک به ۲۳۵۰ زندانی افغانستان که بانوان و کودکان نیز شامل آن بودند، از زندان‌های پاکستان آزاد و به کشور برگشته‌اند.

سید عبدالجبار در این باره گفت: «امید این است که در مدت دو ماه آنان رها شوند و امارت اسلامی بخاطر رهایی آنان وکیل مدافع          گرفته است که وکالت آنان را می‌کند و از محکمه آنان را رها می‌کند.»

در همین حال، عبدالمطلب حقانی، سخنگوی وزارت مهاجرین و عوت کنندگان آمار می‌دهد که در یک ماه گذشته بیش از ۲۸هزار شهروند افغانستان از ایران و پاکستان به کشور برگشته‌اند.

آقای حقانی می‌افزاید که برای رسیدگی به مشکلات زندانیان افغان، کمیته‌ی که در راس آن نمایندگان دادستانی‌کل قرار دارند، تشکیل شده است.

عبدالمطلب حقانی گفت: «در یک ماه گذشته نزدیک به ۲۸هزار مهاجر از ایران و پاکستان به کشور برگشته‌اند که بیش‌ترشان از ایران آمده‌اند و به تعداد ۵هزار تن  آنان از پاکستان برگشته‌اند.»

یکی از وکیلان مدافع زندانیان افغانستان می‌گوید که برخی از شهروندان کشور که برای درمان بیماری به پاکستان سفر می‌کنند، بازداشت و شکنجه می‌شوند.

صدیق کاکر، وکیل مدافع، به طلوع‌نیوز گفت: «هنوزهم افغانان در پاکستان شکنجه می‌شوند. در تاریخ هژده و بیست، افغان‌ها گرفتار شده‌اند که آنان بخاطر تداوی به پاکستان آمده بودند. زنان و کودکان را از میان شان جدا کرده و مردان را شکنجه کرده‌اند.»

بربنیاد آمارهای وزارت مهاجرین و عودت کنندگان، شش تا هشت میلیون شهروند افغانستان در بیرون از کشور بسر می‌برند، بسیاری این شهروندان در ایران و پاکستان بودوباش دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *