اخبارجهان

شهباز شریف به عنوان نخست وزیر پاکستان انتخاب شد

نمایندگان مجلس ملی پاکستان با 201 رای محمد شهباز شریف، عضو حزب مسلم لیگ نواز را به عنوان بیست و چهارمین نخست وزیر پاکستان انتخاب کردند. رقیب او ایوب عمر، از حزب تحریک انصاف 92 رای به دست آورد.نمایندگان مجلس در اسلام‌آباد با اکثریت آرا محمد شهباز شریف فرد معرفی شده از سوی جبهه ائتلافی شامل حزب مردم، مسلم لیگ نواز، حزب ملی بلوچستان، مسلم لیگ قائد، حزب استحکام پاکستان و جنبش متحده قومی را برای تصدی مقام نخست وزیری این کشور انتخاب کردند.

جناح اپوزوسیون متشکل از نمایندگان وابسته به حزب عمران‌ خان در جلسه رای گیری برای انتخاب نخست وزیر جدید دست به اعتراض زده و مدعی تقلب در انتخابات شدند. آنان با در دست داشتن تصاویری از عمران خان، انتخاب نخست وزیر جدید را غیرقانونی خواندند.

نمایندگان پارلمان ملی پاکستان در حالی نخست وزیر جدید کشورشان را انتخاب کردند که برخی از احزاب از جمله جنبش عدالت (پی تی آی)، جمعیت علمای اسلام، جماعت اسلامی و حزب ملی عوام مدعی تقلب در انتخابات هستند و احزاب رقیب خود به ویژه مسلم لیگ نواز را به تبانی با نهادهای قدرتمند این کشور برای تغییر نتایج انتخابات متهم می‌کنند.

شهباز شریف برادر نواز شریف (رهبر حزب مسلم لیگ نواز) که پس از برکناری دولت عمران خان به عنوان نخست وزیر دولت ائتلافی در قدرت حضور داشت، با کسب ۲۰۱ رای به عنوان بیست و چهارمین نخست وزیر پاکستان تعیین شد.

در رای گیری امروز پارلمان ملی، شهباز شریف و عمر ایوب خان (نامزد حزب جنبش عدالت) دو نامزد تصدی مقام نخست وزیری حضور داشتند.

رسانه‌های پاکستان اعلام کردند: مراسم تحلیف نخست وزیر جدید فردا در کاخ ریاست جمهوری (ایوان صدر) در اسلام‌آباد برگزار خواهد شد.

اعضای کابینه جدید پاکستان هم پس از تحلیف شهباز شریف در کاخ ریاست جمهوری سوگند خواهند خورد. گفته می‌شود شهباز شریف علاوه بر انتخاب وزرای جدید از حزب خود قرار است چند وزیر را نیز از میان احزاب هم‌پیمان خود شامل حزب مردم، جنبش متحده قومی و حزب عوامی بلوچستان معرفی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *