افغانستان

وزارت صنعت و تجارت: صادرات افغانستان به پاکستان کاهش یافته است

مسئولان وزارت صنعت و تجارت می‌گویند که صادارت به پاکستان در مقایسه با سال پار ۶۶ میلیون دالر کاهش یافته است.

مسئولان وزارت صنعت و تجارت می‌گویند که صادارت به پاکستان در مقایسه با سال پار ۶۶ میلیون دالر کاهش یافته است.

آنان می‌افزایند که بیش‌ترین اقلام صادراتی زغال‌سنگ، پنبه، میوه تازه و میوه خشک می‌باشد که در پنج ماه نخست سال روان هجری خورشیدی میزان داد و ستد به پاکستان به ۸۴۲ میلیون دالر می‌رسد.

آخندزاده عبدالسلام جواد، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت، گفت: «تجارت ما با تمام کشور‌ها به گونه عادی جریان دارد خصوصاً با کشور پاکستان در پنج ماه نخست سال جاری ما در حدود ۳۲۲ میلیون دالر صادرات و ۵۲۰ میلیون دالر واردات داریم. اقلام صادراتی ما بیش‌تر زغال‌سنگ، پخته، انگور، کشمش، میوه تازه و میوه خشک است.»

بانک دولتی پاکستان نیز گزارش داده است که در ماه جولای سال روان میلادی میزان صادرات پاکستان به افغانستان ۳۲ درصد افزایش یافته، اما واردات از افغانستان به پاکستان ۷۶ درصد کاهش یافته است.

شمس الحق شمس، آگاه مسایل اقتصادی، می‌گوید: «حالا که صادرات کم شده علت‌اش این است که یک فرآورده خوب که صادرات داشتیم او زغال‌سنگ بود، امارت اسلامی به یک وقت معین تعرفه و ریالتی زغال‌سنگ را بالا برده‌اند که سبب شد صادرات کم شود.»

در همین حال، اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری تاکید می‌کند برای افزایش داد و ستد با پاکستان نیاز است که چالش‌های بازرگانی میان دو کشور حل شوند.

محمد یونس مؤمند، معاون اول اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری، گفت: «در بخش ترانزیت هر دو کشور افغانستان و پاکستان به ویژه پاکستان باید بر اساس قوانین بین‌المللی در بخش ترانزیت است توجه کند که چطور بتوانیم ترانزیت خوب داشه باشیم.» پیش از این سرپرست وزارت صنعت و تجارت در گفتگوی ویژه با طلوع‌نیوز گفته است که در سال‌پار به ارزش یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دالر صادرات به پاکستان انجام شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *