افغانستان

پیام تبریکی عالیقدر امیرالمؤمنین شیخ القرآن و الحدیث مولوی هبة الله آخندزاده حفظه‌الله به مناسبت عید سعید اضحی

الله أکبر الله أکبر، لا إله إلا الله والله أکبر، الله أکبر ولله الحمد الحمد لله نحمده و نستعينه و نستغفره و نعوذ بالله من شرور أنفسنا و من سيئات أعمالنا من يهده الله فلا مضل له و من يضلل فلا هادي له و أشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريك له و أشهد أن محمدا عبده و رسوله. صلوات الله و سلامه علیه و علی آله و أصحابه أجمعین.

بسم الله الرحمن الرحیم

الله أکبر الله أکبر، لا إله إلا الله والله أکبر، الله أکبر ولله الحمد

الحمد لله نحمده و نستعينه و نستغفره و نعوذ بالله من شرور أنفسنا و من سيئات أعمالنا من يهده الله فلا مضل له و من يضلل فلا هادي له و أشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريك له و أشهد أن محمدا عبده و رسوله. صلوات الله و سلامه علیه و علی آله و أصحابه أجمعین.

اما بعد: فقد قال الله عز وجل:

إِنَّا أَعْطَيْنَاكَ الْكَوْثَرَ (1) فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ (2) إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الأَبْتَرُ (3) الکوثر

ترجمه:  ما به تو کوثر(خیر و برکت فراوان) اعطا کردیم. اکنون که چنین است برای پروردگارت نماز بخوان و (خاص) برای آن قربانی کن (به شکرگزاری نعمت ها ادامه بده) یقیناً یادداشت تو قطع نشده است، بلکه دشمن تو مقطوع الذکر (یادش قطع شده و مقطوع الخیر) است.

(عزیز التفاسیر جلد: 13 ص: 256)

قُلْ إِنَّ صَلَاتِي وَ نُسُكِي وَ مَحْيَايَ وَ مَمَاتِي لِلَّـهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ ﴿162﴾ الانعام

ترجمه: بگو که یقیناً نماز و قربانی من و (بالاخره) زندگی و مرگ من خاص برای الله جل جلاله که پروردگار جهانیان است، می‌باشد.

(عزيز التفاسير، جلد4، ص: 403)

وَأَتِمُّوا الْحَجَّ وَالْعُمْرَةَ لِلَّهِ ج  …….. وَاتَّقُوا اللَّهَ وَاعْلَمُوٓا أَنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ

[سُوۡرَةُ البَقَرَة : 196]

ترجمه: و حج و عمره هر دو را تنها برای رضای الله جل جلاله به پایان رسانید………و از الله جل جلاله بترسید و این را بدانید که عذاب الله جل جلاله بسیار سخت است. (عزیز التفاسیر).

عَنْ أَنَسِ بْنِ مَالِكٍ قَالَ: ضَحَّى رَسُولُ اللَّهِ -صلى الله عليه وسلم- بِكَبْشَيْنِ أَمْلَحَيْنِ أَقْرَنَيْنِ ذَبَحَهُمَا بِيَدِهِ و سَمّى وَ كَبَّرَ قال: رَأَيْتُهُ وَاضِعًا قَدَمَهُ عَلَى صِفَاحِهِمَا وَ يَقُولُ بسم الله والله اکبر (متفق عليه)

ترجمه: از حضرت انس رضی الله تعالی عنه روایت است که رسول الله صلی الله علیه وسلم دو قوچ شاخ دار با رنگ آمیخته سفید و سیاه قربانی کرد. رسول الله صلی الله علیه و سلم بسم الله و الله اکبر گفت و بـا دست مبـارک خویش آن را ذبح نمود. حضـرت انس رضی الله عنه

می‌فرماید: من دیدم که پای مبارکش را بر گردن آنها گذاشت و بسم الله و الله  اکبر گفت. (بخاری و مسلم)

دو قوچ شاخدار با رنگ سیاه و سفید قربانی کرد، آنها را با دستان خویش ذبح نمود، بسم الله و تکبیر گفت و پای مبارکش را بر گردن آنها گذاشته بود.

عَنْ عَائِشَةَ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ -صلى الله عليه وسلم- قَالَ « مَا عَمِلَ آدَمِىٌّ مِنْ عَمَلٍ يَوْمَ النَّحْرِ أَحَبَّ إِلَى اللَّهِ مِنْ إِهْرَاقِ الدَّمِ إِنَّهَا لَتَأْتِى يَوْمَ الْقِيَامَةِ بِقُرُونِهَا وَ أَشْعَارِهَا وَ أَظْلاَفِهَا وَ إِنَّ الدَّمَ لَيَقَعُ مِنَ اللَّهِ بِمَكَانٍ قَبْلَ أَنْ يَقَعَ مِنَ الأَرْضِ فَطِيبُوا بِهَا نَفْسًا» رواه الترمذی و ابن ماجه

ترجمه: بی بی عایشه رضی الله تعالی عنها می‌فرماید که رسول الله صلی الله  علیه و سلم فرموده است: هیچ عمل نحر ابن آدم (روز قربانی کردن) نـزد  الله جــل جـلاله محبوب‌تــر از ریختن خـون (قربانی) نیست. حیوان(قربانی) ذبح‌شده در روز قیامت با شاخ‌ها، موها و ناخن‌های خود می‌آید و خون قربانی قبل از این که در روی زمین بریزد( یعنی اراده ذبح کردن) در درگاه الهی قبول می‌شود. پس شما به این سبب(یعنی قربانی کردن) نفس خویش را خشنود سازید.

به تمام مردم مسلمان و مجاهد افغانستان و همۀ مسلمانان جهان،

السلام علیکم و رحمت الله و برکاته!

نخست از همه برای همۀ شما عید سعید اضحی را تبریک می‌گویم. الله تعالی قربانی، صدقات، حج‌ها و خدمات‌تان در راه اسلام و تمام اعمال حسنه‌تان را قبول بگرداند. آمین یا رب العالمین.

آرزو دارم که روزهای مبارک عید را با خوشحالی تجلیل نماییم و نماز عید، قربانی، حج و سایر عبادات را به طریقه احسن انجام دهیم.

در روزهای مبـارک عید سعید اضحی که از یک سو وجیبه قربانی ادا

می‌شود و از سـوی دیگــر در حـرمین شریفین میلیون‌هـا مسلمان از کشورهای مختلف جهان فریضه مبارک حج را انجام می‌دهند، روزهای عبادت، اخـوت و قـربانی اند کـه اهل اسلام را به اتحاد و همدلـی فـرا

می خواند و احساس قربانی و ایثار را برای ما در برابر الله تعالی می دهد.

از اینکه روزهای عبادت و قـربانی در زمانـی بالای ملـت رنج دیده ما فرا

می‌رسد که کشور ما صاحب نظام اسلامی و امنیت سرتاسری شده است، هموطنان ما باید شکر الله تعالی را بجا آورند تا مستحق انعامات بیشتر الهی شویم.

لله الحمد با حاکمیت امارت اسلامی، نظام اسلامی اعاده شده است. شریعت مقدس اسلامی اعلان و تطبیق شده است، برای ارتقای شعایر دینی و تقویت و گسترش مراکز دینی اقدامات صورت گرفته است. در تقنین، حکومتداری، قضاء، اقتصاد، فرهنگ و سایر عرصه‌های زندگی، اصلاحات دینی جریان دارد. همۀ اینها اهداف و ارزش‌هایی اند که برای دستیابی آن مردم مسلمان ما مبارزه طولانی کرده و قربانی‌های بزرگ را متقبل شده‌اند.

استقلال افغانستان یکبار دیگر به سطح ملی تامین و اخوت اسلامی و وحدت ملی تحکیم یافته است. هر گونه تعصبات تحت عنوان قوم، زبان و سمت از میان برده شده است، تمامیت ارضی کشور حفظ شده و از تمام سرحدات قاطعانه دفاع و حراست می‌شود. سرمایه‌های ملی کشور مانند عواید گمرکی و مالیاتی، معـادن، زمین‌هـای امـارتی، جنگلات و ســایر

ملکیت‌ها که سرمایه مشترک ملت است، از چنگال استفاده‌جویان شخصی و زورمندان بیرون شده و منحیث سرمایه بیت‌المال مصون شده‌اند.

با حاکمیت امارت اسلامی به خاطر نجات زنان از نکاح اجباری، در بدل بد دادن آنان و سایر ظلم‌های مروج اقدامات انجام‌ شده و تمام حقوق شرعی آنان تامین شده است. اقدامات مهم در زمینه اصلاح، حجاب و عفت زنان منحیث نیم پیکر جامعه و جلوگیری از اختلاط و سوق دادن آنان در مسیر با سعادت زندگی در سایه شریعت اسلامی انجام شده است. تاثیرات منفی بی حجابی و گمراهی مربوط زنان در بیست سال اشغال در حالت ختم شدن است. با صدور فرمان شش ماده‌ای در خصوص حقوق زنان حیثیت آنان منحیث انسان آزاد و باعزت اعاده شده و در زمینه‌های نکاح، میراث و سایر حقوق آنان تمام ادارات در راستای کمک به زنان مکلف شده‌اند.

با فعالیت محاکم شرعی، شریعت مقدس به گونه عملی تطبیق شده است. آن عده از احکام دینی، اوامر شرعی، حدود و قصاص که اجرای عملی آن امکان نداشت، لله الحمد اجرای آن را با چشم سر مشاهده می‌کنیم. همچنان فریضه بزرگ امربالمعروف و نهی عن المنکر عملاً انجام می‌شود. در این بخش در مطابقت به اصول دعوت اسلامی جهت اصلاح جامعه با درنظرداشت اصول اعتدال، مصلحت و شفقت اقدامات صورت می‌گیرد که به برکت آن با گذشت هر روز در جامعه اصلاحات به میان می‌آید و منکرات در حال ختم شدن است.

در بخش اقتصادی گفته می‌توانیم، تمام پیش‌بینی‌ها که گویا در اینجا سقوط اقتصادی و بحران سرتاسری به میان می‌آید، به فضل الله تعالی غلط ثابت شد. به برکت اقدامات حکیمانه، اخلاص و شفافیت امارت اسلامی، جلو سقوط اقتصادی گرفته شد. در تاریخ معاصر کشور برای نخستین بار کشور از نگاه اقتصادی خودکفا شده است و ترتیبات مهم در بخش‌های بازسازی، زراعت، آبیاری، سرک‌سازی، استخراج معادن و سایر عرصه‌ها آغاز و روی دست گرفته شده است.

امارت اسلامی به منظور پیشرفت بیشتر در بخش اقتصادی و از بین بردن مشکلات اقتصادی هموطنان، از تمـام سـرمایه‌گذاران و تاجــران ملی

می‌خواهد که با سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف، مکلفیت‌شان را در زمینه‌های انکشاف و پیشرفت کشور اداء نمایند. امارت اسلامی در راستای تامین امنیت و رعایت سایر حقوق آنان متعهد است و تمام ادارات امارتی مکلفیت دارند که به خاطر رفاه و پیشرفت اقتصادی کشور برای

سرمایه‌گذاران سهولت‌های لازم را فراهم کنند.

از اینکه در کشور ما چند دهه جنگ سپری شده و صدها هزار یتیم، بیوه و افراد فقیر باقی مانده‌اند، امارت اسلامی در راستای تامین حقوق و کمک به آنان تعهد قوی دارد. همچنان از هموطنان سرمایه‌دار و به خصوص از اقارب آنان می‌خواهم که یتیمان را فراموش نکنند و در زمینه‌های پرورش، تربیت و کمک به آنان توجه جدی نمایند. اینکه پس از چند دهه در تمام کشور امنیت سرتاسری آمده و نظام اسلامی حاکم  شده است، بناءً خواست من از آن‌هایی که تهدید را متوجه امنیت می‌سازند، این است که زندگی آرام را در کنار هموطنان خویش آغاز و در تامین امن و ثبات کمک نمایند و برای منافع بیگانگان امنیت به وجود آمده را آسیب نرسانند.

در زمینه جلوگیری از گدایی اقدامات قابل ملاحظه صورت گرفته است و به هزاران گدا که مستحق شناخته شده‌اند، از سوی امارت اسلامی کمک صورت می‌گیرد؛ اما در زمینه جلوگیری از گدایی حرفوی و غیر نیازمند، به همکاری علمای کرام، امامان مساجد و سایر افراد مؤثر نیاز است که در زمینه‌های نادرست بودن عمل گدایی، آگاهی‌دهی به گداها و تشویق آنان به کسب و کار اقدام نمایند.

به برکت اقدامات سازنده و مثمر امارت اسلامی کشت مواد مخدر به صفر تقرب کرده که  هموطنان شریف ما در روشنایی رهنمودهای اسلامی بدون تطمیع و همکاری جامعه بین‌المللی به معیشت بدیل روی آورده‌اند و فواید اقدام مذکور روز به روز برجسته می‌گردد. همچنان هر گونه تورید، تولید و استعمال مواد مخدر منع قرار داده شده که الحمدالله باعث نجات تعداد زیادی از هموطنان ما به ویژه قشر جوان ما از اضرار آن شده است.

شمار زیادی از ادارات مربوطه امارت اسلامی به منظور تداوی هموطنان ما که در جریان اشغال بیست ساله به مواد مخدر و سایر مواد نشه‌آور معتاد شده بودند، دست به کار شده‌اند و امور صحی، آگاهی‌دهی و برگشت آنان به زندگی عادی به گونه منظم جریان دارد.

چنانچه بسیاری از حقوق مردم مؤمن ما در جریان اشغال بیست ساله تلف و سرمایه‌های بیت‌المال از سوی زورمندان غصب شده، امارت اسلامی به خاطر جبران این آسیب‌ها، کمیسیون استرداد زمین‌های غصب شده را ایجاد کرده است که تا اکنون هزاران جریب زمین غصب‌شده را تثبیت و از غصب خلاص نموده است. از اینکه جلوگیری از ظلم غصب یک وجیبه عمومی است، بناءً بالای تمام هموطنان صدا می‌زنم که با کمیسیون جلوگیری از غصب همکاری نمایند تا سـرمایه‌هـای غصب‌شـده مردم و

بیت‌المال از غصب نجات یافته و حق به حقدار برسد.

امارت اسلامی از تمام جهان به ویژه با کشورهای اسلامی روابط حسنه و سازنده سیاسی و اقتصادی می‌خواهد و در این بخش مکلفیت خود را ادا کرده است. چنانچه ما در امور داخلی سایر کشورها مداخله نمی‌کنیم، به دیگران نیز اجازه نمی‌دهیم که تحت هیچ بهانه و عنوانی در مسایل داخلی ما دخالت نمایند و یا برای ما هدایت دهند.

توصیه من به مسؤولین امارت اسلامی این است که در تمام بخش‌های حکومتداری برای خدمت، امنیت و آسایش مردم مؤمن ما مکلفیت‌های‌شان را با جدیت تعقیب نمایند. دروازه‌های خویش را به روی مردم باز کنند، کارهای‌شان را به گونه احسن و عاجل اجراء نمایند، طوری با مردم برخورد ننمایند که آنان خود را از مسؤولین، بیگانه و یا کمتر احساس کنند. این همان ملتی است که در سلسله جهاد بیست ساله جان، مال، خانه و فرزندان خود را فدای مجاهدین می‌کردند و به هرگونه قربانی حاضر بودند. اکنون منسوبین امارت اسلامی در ابتلاء و آزمایش قرار دارند که با مردم چگونه برخورد را انجام می‌دهند. به مسؤولین امنیتی هدایت من این است که در روزهای عید سعید اضحی در راستای تامین امنیت و آرامش مردم و خدمت به آنان توجه کامل نمایند و برای خوشحالی و آرامش هموطنان اقدامات لازم را انجام دهند. از خانواده‌های شهدا، معلولین و یتیمان عیادت نمایند و تا اندازه توان خویش به آنان کمک کنند.

هموطنان مؤمن!

حراست، پـرورش و خدمت نظام اسلامی ما، مسؤولیت مشتـرک ما و شما

می‌باشد، این نظام به قیمت خون هزاران شهید و تکالیف و قربانی‌های بی شمار مردم مجاهد ما به دست آمده است، بیایید که برای پاسبانی و حفاظت آن با اتفاق همه همت نماییم و مانند برادر در کنار همدیگر ایستاد شویم، دسایس دشمنان را خنثی سازیم، امنیت، آسایش، آبادی و خدمات مردمی را قدر کنیم و برای تقویت بیشتر آن دست به کار باشیم.

جای شکر است که ده‌ها هزار حاجی از کشور ما به منظور ادای فریضه مبارک حج، عازم بیت الله شریف شده‌اند که با اهتمام کامل از سوی مسؤولین امارتی برای‌شان خدمات ارائه می‌شود و تمام سهولت‌های لازم برای‌شان فراهم شده است. از حجاج که از نقاط مختلف جهان به حرمین شریفین آمده‌اند می‌خواهم که برای تمام امت اسلامی و به ویژه به مردم و کشور رنج دیدۀ ما دعا نمایند تا الله تعالی سعادت و سربلندی دنیا و آخرت را نصیب‌شان گرداند.

مظالم اسرائیل بالای زنان، کودکان و مردم بی دفاع فلسطین را به الفاظ شدید محکوم می‌کنیم و از سایر کشورها می‌خواهیم که در راستای جلوگیری از این جنایت بزرگ و مظالم وحشیانه، مکلفیت خویش را اداء نمایند.

از مردم و حکومت اسلامی کشور سودان خواست ما این است که از اختلافات و جنگ‌های ذات‌البینی اجتناب ورزند و برای اتحاد، امنیت و برادری مشترکاً کار نمایند، در مجموع حل تمام مشکلات و نابسامانی‌های امت اسلامی در وحدت و اتفاق نهفته است که برای به دست آوردن این هدف بزرگ هر مسلمان مکلفیت دارد که باید آن را درک و به اخلاص و احساس آن را ادا نماید تا دسایس حلقات مغرض و تفرقه‌انداز، خنثی و مردمان مسلمان از نعمت اتفاق و اخوت اسلامی مستفید شوند.

در اخیر یکبار دیگر عید سعید اضحی را به تمام مردم مؤمن و شریف خویش تبریک می‌گویم. الله تعالی ما را توفیق دهد تا تمام عیدها را همین گونه زیر سایه استقلال کامل و نظام اسلامی تجلیل نماییم.

والسلام

امیرالمؤمنین شیخ القرآن والحدیث مولوی هبة الله اخندزاده

7/12/1444 هـ ق

4/4/1402هـ ش ــ 2023/6/25م

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *