جهان

مسکو:در برنامه ماهواره‌های کره شمالی نقشی نداریم

یک دیپلمات روس اظهار کرد که این کشور در برنامه فضایی کره شمالی هیچ نقشی نداشته و دستاوردهای پییونگ‌یانگ در این زمینه، حاصل فعالیت دانشمندان کره شمالی است.

یک دیپلمات روس اظهار کرد که این کشور در برنامه فضایی کره شمالی هیچ نقشی نداشته و دستاوردهای پییونگ‌یانگ در این زمینه، حاصل فعالیت دانشمندان کره شمالی است.

به گزارش ایسنا، الکساندر ماتسه‌گورا، سفیر روسیه در کره شمالی با بیان اینکه روسیه در ساخت ماهواره‌های نظامی هیچ کمکی به پیونگ‌یانگ نکرده، گفت کره شمالی برنامه ملی

فضایی خود را به‌طور مستقل پیش می‌برد.

ماتسه‌گوریا گفت: تا امروز، همکاری دوجانبه‌ای در حوزه برنامه‌های فضایی توسعه نیافته است. هرآنچه تا کنون در کره شمالی در حوزه فضایی به دست آمده، محصول کار دانشمندان و کارشناسان فناوری این کشور است.

وی افزود که پیونگ یانگ در حال برنامه‌ریزی برای ایجاد گروهی از ماهواره‌های تجسسی است، زیرا ماهواره‌های ایالات متحده، جاپان و کره جنوبی بر قلمرو کره شمالی نظارت می‌کنند.

این دیپلمات روس گفت: کاملاً طبیعی است که کره شمالی برای نظارت بر یک دشمن احتمالی، به دنبال توانایی‌های مشابهی باشد.

به گفته او، کره شمالی همچنین برای جستجوی مواد معدنی، انتخاب کارآمدترین مسیرهای زیرساختی، کنترول جنگل‌ها و زمین‌های زراعتی و همچنین غلبه بر پیامدهای بلایای طبیعی به ماهواره نیاز دارد.

در اواخر سال میلادی گذشته کره شمالی یک ماهواره تجسسی به فضا پرتاب و اعلام کرد که پرتاب چند ماهواره دیگر را هم در برنامه دارد.

در ماه سپتامبر، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفت یکی از موضوعات دیدار او با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در روسیه بحث درباره همکاری در ساخت ماهواره بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *