افغانستان

ابتلا به بیماری‌های ساری در میان کودکان در پروان افزایش یافته است

باشندگان پروان، از شیوع بیماری‌های ساری در میان کودکان زیر پنج سال در این ولایت، نگرانی دارند.

باشندگان پروان، از شیوع بیماری‌های ساری در میان کودکان زیر پنج سال در این ولایت، نگرانی دارند.

شمریزخان، باشنده‌ی دره‌ی غوربند که دو فرزند بیمارش را برای درمان به شفاخانه‌ی ملکی پروان آورده، می‌گوید که کودکانش همیشه بیمار اند؛ زیرا به گفته‌ی او، داکتران به جای تشخیص و درمان  درست بیماری، به بیماران داروی مسکن تجویز می‌کنند. او، می‌گوید: «داکترها مریض را سرسری معاینه میکنه و به همه پراستامول میدهد. دوا وجود نداره، دوای دیگه نوشته میکنه به بیرون. دَ بیرون که ما میریم حساب میکنه یک هزار-دوازده صد دوا میشه.  به دواخانه های شخصی راجع می کند متأسفانه ضمن آنک هادویه بی کیفیت خود را به فروش می رسانند مبلغ هنگفت را نیز از مریضان اخذ می کنند.

عبدالقدوس، دیگر باشنده‌ی پروان، که پنج کودک خردسالش به بیماری‌های گوناگون مبتلا شده، می‌گوید که به دلیل کیفیت پایین دارو و نبود داکتران، نه تنها بیماران بهبود نمی‌یابند؛ بل که هر روز به شمار شان افزوده می‌شود. «دَ شفاخانه‌ی ملکی پروان مراجعه کردیم، اولادهایم یکی‌اش چیچک داره، یکیش سرخکان و یکیش کله‌چرک. می‌گویند یک مرض رَ دوا نیست.» او می‌افزاید که نسخه‌ای که داروی آن ارزان است را در داخل شفاخانه اجرا می‌کنند و نسخه‌ای که بهای داروی آن بیش‌تر می‌شود را باید از بیرون تهیه کند. این باشنده‌ی پروان، با شکایت از وضعیت بد رسیدگی به بیماران در شفاخانه‌ی ملکی پروان، می‌گوید: باشندگان این ولایت را مجبور ساختن تا مادرم که مریضی شانی در حالت کوما قرار نگیرد مراجعه نکند.

در همین حال، عبدالخلیل حیدری، سرطبیب در شفاخانه‌ی ۱۰۰بستر تخصصی پروان، به سلام‌وطندار، می‌گوید که در دو ماه گذشته، بیش از سه هزار و ۱۰۰ کودک زیر پنج سال که به انواع بیماری‌های ساری و ویروسی مبتلا بوده اند، به این شفاخانه مراجعه کرده اند. او، استفاده‌ی خودسرانه از داروها، تطبیق‌نشدن درست واکسین در خردسالی و پایین‌بودن سطح آگاهی خانواده‌ها را از دلیل‌های افزایش ابتلای کودکان به بیماری عنوان می‌کند.

کودکانی که برای درمان به شفاخانه‌ی ملکی پروان، آورده شده اند، بیش‌تر به انواع اسهال‌ها، دیهایدریشن، هپاتیت ویروسی و سرخکان مبتلا بوده اند.

به گفته‌ی حیدری، اگر وضعیت به همین شکل ادامه یابد و گراف ابتلا به بیماری‌های ساری بلند برود، شفاخانه‌ی ملکی پروان، دیگر گنجایش بیمار بستری را نخواهد داشت.

به باور کارشناسان امور صحی، اگر نهادهای مسئول، برنامه‌های واکسیناسیون را درست تطبیق کرده و در مورد رعایت مسائل بهداشتی به خانواده‌ها آگاهی‌دهی کنند، شیوع بیماری‌های ساری کاهش خواهد یافت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *