اسلامی

تاج و گل سرسبد رمضان

دهه‌ی آخر ماه رمضان، دهه‌ی مبارک و دهه‌ی خیلی پربار و سودمند است.

ابو صهیب
دهه‌ی آخر ماه رمضان، دهه‌ی مبارک و دهه‌ی خیلی پربار و سودمند است.
این دهه خلاصه و فشرده رمضان، تاج و لب و لباب و گل سرسبد آن است؛ بلکه بزرگ‌ترین روزهای رمضان و برترین و بهترين آن است. این دهه‌ی پایانی، زبده و نیکوترین، ثمره و میوه ناب و از بهترین روزهای رمضان است.
رمضان در حال رخت سفر بستن است. عنقریب کوچ می‌کندو هر لحظه ندای “الرحیل” سر می دهد.
از روزها و شب‌های باقی‌مانده این دهه پایانی ساده عبور نکنیم. لحظات، دقایق و ساعات آن بسیار قیمتی و سرنوشت ساز است. این لحظات از ما تلاش بیشتر برای عبادت و بندگی می‌خواهد تا از ثواب بزرگ و پاداش سترگ آن محروم نمانیم.
تلاش هرچه بیشتر در این دهه اقتدا و پیروی از عملکرد و رفتار پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله و سلم است؛ زیرا پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله و سلم در این دهه نسبت به همه و بیشتر از پیش‌تر به عبادت، دعا و تضرع می‌پرداخت. حضرت عائشه صدیقه رضی الله عنها روایت می‌کند که:
«پيامبر اکرم صلی‌الله عليه وآله وسلم آن اندازه که در دهه‌ی اخیر و پايانیِ رمضان برای عبادت تلاش و کوشش می کرد، در وقتِ ديگری آن همه تلاش را نمی‌کردند.» (صحيح مسلم)
همچنین هرگاه دهه‌ی آخر ماه رمضان فرامی رسید، رسول الله صلى الله عليه وسلم در کنار اینکه خود، شب ها را با عبادات مختلف می گذراند، خانواده اش را نیز برای نماز و عبادت بیدار نموده و برای عبادت بیش از معمول تلاش می کرد و برای ایجاد فرصت بیشتر برای عبادت از همسرانش نیز دوری می کرد. عائشه صدیقه رضی الله عنها روایت می‌کند:
«هنگامی که دهه‌ی پايانی ماه رمضان فرا می‌رسید، رسول الله صلى الله عليه وسلم شب را به عبادت سپری می کرد و خانواده اش را بيدار می نمود و کمرش را محکم می بست.» (متفق علیه)
این همه تلاش برای آن بود که از یک سو شب قدر در دهه ی آخر رمضان است؛ شب قدری که بهتر از هزار ماه است و از سوی دیگر دهه‌ی آخر، پایان این ماه مبارک است تا این ماه را با اعمال صالح و تلاش صالحانه به انتها و پایان برساند.
زیرا پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم فرموده‌اند:
«مدار قبولیت و درجه‌ی اعتبار اعمال بر پايان آن‌ها است». (متفق علیه)
علامه عبدالرحمن ابن الجوزی رحمه الله می‌گوید:
اسب هنگامی‌که به پایان مسیر مسابقه نزدیک شود، تمام تلاش خود را برای برنده شدن در مسابقه انجام می‌دهد. پس اجازه ندهید که اسب از شما باهوش‌تر باشد. مدار و اعتبار اعمال بر پايان آن هاست”.
يقيناً به نواقص و کاستی های آغازین کارها نباید توجه کرد، بلکه به کمال و بهتری آخر و پایان کارها باید توجه کرد.
خدایا، ما را از خیر رمضان و برکات پایانی آن محروم نکنی!
خدایا، توفیق نصیب کن تا از اجرها و پاداش‌ های پایانی آن بهرمند گردیم!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن