اجتماعی

نگاهی به وضعیت مسکن سازی در افغانستان

بخش مسکن را می توان یکی از مهم ترین بخش های توسعه در یک جامعه دانست؛ به طوری که با ابعاد وسیع اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی،زیست محیطی و اثرات گسترده ای در ارائه ویژگی ها و سیمای جامعه به مفهوم عام دارد. از یک سو، اهمیت اقتصادی و اجتماعی مسکن،این بخش را کانون توجهات عمومی قرار داده است و از سوی دیگر، به دلیل اشتغال زایی این بخش و ارتباط آن با بسیاری از بخش های دیگر اقتصادی،به عنوان ابزاری مناسب در جهت تحقق سیاست های اقتصادی، تلقی می شود.

نویسنده : انجینیر علاوالدین «ساحل»

بخش مسکن را می توان یکی از مهم ترین بخش های توسعه در یک جامعه دانست؛ به طوری که با ابعاد وسیع اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی،زیست محیطی و اثرات گسترده ای در ارائه ویژگی ها و سیمای جامعه به مفهوم عام دارد. از یک سو، اهمیت اقتصادی و اجتماعی مسکن،این بخش را کانون توجهات عمومی قرار داده است و از سوی دیگر، به دلیل اشتغال زایی این بخش و ارتباط آن با بسیاری از بخش های دیگر اقتصادی،به عنوان ابزاری مناسب در جهت تحقق سیاست های اقتصادی، تلقی می شود.
مسکن همواره یکی از نیازهای اساسی و اولیه انسان محسوب شده و در حال حاضر مسکن و سرپناه یکی از مهمترین و اساسی‌‌‌ترین مشکل مردم افغانستان است که انسان همواره با آن دست به گریبان بوده و در تلاش برای رفع این مسأله و یافتن پاسخی مناسب و معقول برای آن بوده است.
رشد سریع جمعیت، رونق شهرنشینی، مهاجرت‌های داخلی، فقدان منابع مالی‌کافی، مشکلات مربوط به عرضه زمین، تأمین مواد ساختمانی و کمبود نیروی انسانی متخصص از چالشهای عمده در این زمینه به حساب می‌آید. علاوه بر آن نبود راهکارها، سیاستگذاری و برنامه‌ریزی در خصوص زمین و مسکن، مشکل مسکن را در افغانستان حاد و بحرانی کرده است.
همه روزه به تعداد ساکنان مناطق که فاقد خدمات شهری هستن و محلات فقیرنشین شهری افزوده می‌شود؛ اما کمتر توجهی به این واقعیت‌ های مهم صورت می‌گیرد.
توجه به بخش مسکن سرمایه‌‌گذاری در توسعه منابع اجتماعی و انسانی است و فرصت اشتغال زایی بالا را فراهم می سازد.
ساخت هر واحد مسکونی به زمین، مواد ساختمانی، سرمایه، فناوری ساختمانی، نیروهای انسانی وابستگی دارد. که برای تأمین هر کدام از عوامل فوق نیاز به برنامه ریزی دقیق دولت و سکتور خصوصی است.
در حال حاضر توجه به نیازمندی که به مسکن وجود دارد، در زمینه نیروی فنی و غیر فنی، تجهیزات و مواد ساختمانی و زمین قابل تبدیل به مسکن، درخارج و داخل شهرها فعالیت چندان متناسب با نیاز جامعه انجام نشده و اندک رونق در این بخش نیز مقطعی و تورمی بوده است.
دولت تاکنون نتوانسته که در جهت حل معضل مسکن و کاهشِ آن اقدام مناسبی انجام دهد. برای کنترول وضع موجود باید سالانه هزاران واحد مسکونی در کشور ساخته شود.
وضعیت مسکن در افغانستان:
تخلفات حقوق بشری باعث درگیری و افزایش بی خانمانی در کشور شده است. افزایش جمعیت، مهاجرت به شهرها، تنش ها بر سر زمین‌های موجود و منابع ناکافی مالی و طبیعی به بی‌خانگی گسترده منجر و سبب سکونت مردم در اماکن نامناسب شده است. در افغانستان، بسیاری از افراد و خانواده ها فاقد سرپناه هستند و اغلب مردم از داشتن مسکن مناسب محروم‌ اند.
عودت کنندگان و بی‌جاشدگان در اماکن نامناسب، ویرانه‌ها، خیمه‌‌ها، اردوگاه‌ها و یا خانه‌های کوچک و پر جمعیت و بدون برق، آب و سیستم فاضلاب زندگی می‌کنند. این بی‌ خانگی‌ ها و بی‌‌ خانمانی ناشی از مشکلات طبیعی، جنگ، اخراج دست‌ جمعی افراد، غصب زمین‌‌ها، خانه‌ها، قادر نبودن افراد به پرداخت کرایه و تبعیض‌ های اجتماعی بوده‌ است.
علاوه برآن تخلفات حقوق بشری باعث درگیری‌ها و خصومت‌ها گردیده و قشرآسیب پذیر را در چنگال فقر گرفتار کرده که این خود میزان بی خانمانی را در افغانستان افزایش داده‌ است.
با توجه به این، وضعیت مالکیت و مسکن در میان جوامع روستایی و شهری افغانستان به گونه زیر است:
در مناطق شهری میزان کرایه نشینی ۲۱% در مناطق دهات ۱ درصد است. مجموع خانوار های که در مناطق شهری مالک خانه هستند ۶۸ درصد و در مناطق روستای به ۹۱ درصد می رسد. اغلب این خانه ها میراثی هستند.
وضعیت کیفی مسکن:
کیفیت خانه‌‌ ها نیز در تمام مناطق افغانستان نظر به ویژگی‌‌های جغرافیای، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تقاوت می‌کند.
پیامد های عدم توجه به بخش مسکن:
بخش مسکن از بخش‏ های پیشرو در هر اقتصادی است. توجه به آن علاوه بر تأثیرات ژرف اجتماعی، فرهنگی، از نظر اقتصادی نیز دارای اهمیت است.
مسکن همانند موتور رشد و توسعه یک کشور عمل می‌کند. این بخش با ایجاد رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال در بخش ساختمان و بخش‏ های وابسته، از طریق تأثیر بر مخارج مصرفی و سرمایه‏‌ گذاری تغییرات در تولید ناخالص داخلی و نوسانات اقتصادی را به شدت تحت تأثیر قرار می‏‌دهد. کشورها از این صنعت در شرایط بحران اقتصادی و معضل بیکاری به عنوان موتور رشد و مولد اشتغال کمک می‏‌گیرند.
در عین حال هرگونه بی‏‌ثباتی در اقتصاد کلان می‏‌تواند سیستم کارآیی مسکن را غیر کارآمد سازد. پس شرط اولیه در بخش مسکن کارآمد، ایجاد محیط باثبات اقتصادی است.
دغدغه‏‌های مربوط به تأمین مسکن از دو عامل ناشی می‌شود. عدم توجه به بهایی مسکن می‌تواند باعث مشکلات فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی شود.
۱. خرید مسکن بزرگترین معامله‏‌ای است که اغلب مردم در طول عمر خود را انجام می‌‏دهند. به گونه‌‏ ای که خانواده‏‌ های متوسط تقریباً محدود یک چهارم از درآمد و اقشار فقیر یا درآستانه فقر پنجاه درصد و حتی بیشتر از درآمد خود را به امر مسکن اختصاص داده و هر تغییر کوچک در قیمت مسکن و اجاره بها می‏‌تواند آثار مخرب و جبران ناپذیری بر زندگی فرد داشته باشد.
۲. تجربه نشان داده که رشد غیرمعمول قیمت و اجاره بهای مسکن به خصوص در شهرهای بزرگ مانند کابل، جلال‌‌آباد، مزارشریف، هرات و کندهار و عدم توجه به این مشکل، مشکلات زیادی را در ابعاد فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و حتی سیاسی به دنبال خواهد داشت. گسترش حاشیه‌‏ نشینی و زاغه نشینی یکی از جمله این مشکل‌‌ها است.
مشکلات مسکن:
مشکلات عمومی:
محدودیت توان اجرائیوی دولت به دلیل ناهماهنگی و عدم انسجام بین برنامه‌ها و راهکارهای تأمین مسکن و عدم هماهنگی این برنامه‌ها با سیاست‌های کلی اقتصادی و اجتماعی، عدم سرمایه گذاری کافی بخش خصوصی در تأمین مسکن مخصوصاً برای گروه‌‌های کم درآمد.
محدودیت منابع مالی دولت در حل تأمین مسکن گروه‌‌های کم درآمد. فقدان استاندارد های مشخص ساختمانی برای طرح، تولید و اجرا.
مسکن از بخش‌ های اقتصادی است که کمترین وابستگی را به بازارهای جهانی دارد.
مشکلات خاص:
بخش مسکن متشکل از زیر بخش‌ هایی است که هر یک مستقلاً خصوصیات و مسائل خاص خود را دارند. عدم هماهنگی بین آنها و وجود مشکلات در هریک از این عناصر می‌تواند به مشکلات بزرگ دیگری انجامد.
از زیر بخش ها عبارتند از زمین، مواد ساختمانی، منابع مالی، نیروی انسانی، فناوری، ساخت، مدیریت و مراقبت از ساختمانها.
خصوصیات اقتصادی و شاخص‌‌های مسکن:
خودکفا بودن بخش مسکن:
حوزه‌ های مختلف اقتصادی بر حسب وابستگی آنها به بازار های جهانی، از شرایط سیاسی بین‌ المللی تاثیر می پذیرند. مسکن از بخش‌های اقتصادی است که کمترین وابستگی را به بازارهای جهانی دارد. مواد اولیه آن در داخل کشور موجود است.
بخش مسکن می‌تواند با مدیریت و سرمایه گذاری و تولید مصالح ساختمانی در داخل کشور، کمترین وابستگی را به خارج داشته باشد. علاوه بر آن به لحاظ بالا بودن ارتباطِ آن با سایر بخش‌ های صنعتی و خدماتی کشور، می‌تواند به رشد اقتصادی کمک کند. حتی در شرایط بحرانی، رشد مثبت اقتصادی را به صورت پایدار تضمین کند.
توان جذب سرمایه:
بخش مسکن در شرایط کنونی در صورتیکه سیاست‌ های اصولی و درست در نظر گرفته شود، این بخش توان جذب سرمایه را دارد. توجه به این بخش به ما کمک می‌کند که از ظرفیت این بخش برای جذب سرمایه گذاری نیز استفاده کرد.
توان بالای اشتغال‌زایی:
ایجاد اشتغال یکی دیگر از مزیتهای مسکن است. براساس مطالعات انجام شده، می‌توان گفت به ازای ساخت هر۲۰۰ متر مربع ساختمان، ۴ شغل مستقیم و ۱ شغل غیرمستقیم ایجاد خواهد شد. اشتغال افراد کم در آمد نیز از مزیت های مهم این بخش به حساب می‌آید. افراد کم درآمد جامعه که دارای تخصص‌های لازم هم نیستند می‌توانند در این بخش شاغل شوند.
با رونق این بخش، گام مؤثری در تقسیم درآمد در سطح جامعه اتفاق خواهد افتاد. به ازای اشتغال افراد غیر ماهر، توزیع درآمد بهتر شده و همچنین امکان صاحب خانه شدن این گروه‌ها فراهم می‌شود. این امر پس انداز ثروت را در اجتماع فراهم خواهد کرد.
سهم اشتغال مردان در این بخش:
از مزیت‌های مهم این بخش نسبت به بخش‌های دیگر اقتصادی کشور، اشتغال پررنگ مردان در این بخش و بخش‌های مرتبط با آن است. در کشور مثل افغانستان که مردان تأمین کننده عمده درآمد خانوار هستند، خود باعث کاهش مشکلات اقتصادی خانوارها و نابسامانی‌ های اجتماعی می‌شود.
چرا دولت باید در تأمین مسکن دخالت کند؟
عدم توجه به مسکن می تواند باعث زاغه نشینی و گسترش فقر شود، مسکن ضروری ترین نیاز جامعه امروزی افغانستان است. تأمین این احتیاج اگر تنها به بخش خصوصی واگذار شود، قیمت آن را به شدت افزایش می‌ دهد. دسترسی خانوار های کم درآمد اجتماع را به این نیاز ضروری محدود می‌کند. خوش‌ بین ترین برنامه ریزان پذیرفته‌ اند که توان خرید برای یک سوم از خانوار های جهان سوم برای ارزان ترین خانه‌ها وجود ندارد.
مسئله زمین:
زمین در اسکان افراد نقش اساسی را دارد و نباید توسط بخش خصوصی کنترول شود، زیرا این بخش قبل از اینکه به عدالت اجتماعی فکر کند به فکر منافع شخصی هستند. دیگر اینکه دولت باید عدالت اجتماعی را نیز در این زمینه در نظر داشته باشد.
منابع مالی:
نبود و یا کمبود نقدینگی نیز یکی از چالشها در راستای تامین مسکن است که باید برای تامین بودجه برای قشر فقیر و کم در آمد کشور برنامه داشته باشد.
توزیع نادرست درآمد در جامعه:
توزیع درآمد در جامعه افغانستان به گونه‌ای نیست که مردم توانمندی لازم را برای تامین مسکن در کشور داشته باشند. برای اینکه این افراد قدرت رقابت در بازار آزاد را ندارند. نیاز است تا از افراد کم درآمد حمایت شود. اینجاست که دولت باید در این روند دخالت کند.
تأثیر بر رشد اقتصادی:
افزایش فعالیت‌های ساختمانی بر آهنگ رشد اقتصادی می‌‌افزاید و این بخش می‌تواند ۵۰ تا ۵۵ درصد بر سایر بخشها نیز تاثیر گذار باشد. حدود ۱۲۰ فعالیت دیگر نیز با این صنعت به طور مستقیم ارتباط دارد. دولت با برنامه ریزی موثر و تقویت این بخش می‌تواند بر رفاه اقتصادی و رشد سایر فعالیت ها نیز کمک کند.
اقدامات دولت:
با توجه به اینکه بخش خصوصی قادر به حل مشکل مسکن نخواهد بود دولت باید اقدامات ذیل را انجام دهد:
– توجه به بخش مسکن در قالب برنامه‌های بزرگ توسعه اقتصادی و اجتماعی.
– تهیه اسناد مطالعاتی و راهکارهای اجرایی برای تطبیق پروژه ملی مسکن در افغانستان فراهم شود.
– بودجه برای اجراء طرح ملی مسکن در افغانستان تامین شود.
– دخالت دولت در مدیریت تأمین مسکن برای اقشار کم درآمد و مشارکت بخش خصوصی در این زمینه.
– دخالت مستقیم دولت در روند توزیع واحد های مسکونی پس از تولید و فراهم کردن زمینه دسترسی خانواده های کم در آمد به مسکن.
سکتور خصوصی و مسکن:
صاحب نظران مدیریت شهری یکی از راه‌‌ های توسعه شهری را مشارکت بخش خصوصی می‌دانند. بخش عمده ای از ظرفیت‌ ها و توانمندی‌های توسعه در بخش خصوصی نهفته است. برای این مشارکت این بخش نیاز است که بدانیم به کجا می‌خواهیم برویم و از چه مسیری؟
جذب سرمایه‌‌های غیردولتی:
سرمایه‌‌ های دولت برای ایجاد و انکشاف پروژه ملی مسکن با محدودیت‌ های جدی مواجه است. ایجاد فضایی مناسب برای جذب سرمایه‌‌ های مردمی، بخش خصوصی و سرمایه گذاران مختلف داخلی و خارجی، کمک‌‌های بین‌‌المللی از مهمترین راهکارهای پیشبرد پروژه ملی مسکن در افغانستان محسوب می‌‌شود.
جذب و تشویق بانک‌های دولتی و خصوصی، جذب سرمایه‌گذاران داخلی، ایجاد ساز و کارهای جذب سرمایه‌ ه‌ای خارجی و ایجاد مناطق ویژه، از جمله اقدامات است که باید گامهای جدی در این زمینه بر داشته شود.
تنظیم زمین:
زمین به عنوان عامل مهم و در بسیاری موارد عاملی تعیین کننده در عرصه مسکن است. عامل زمین نقش کلیدی را در موفقیت یا شکست برنامه‌ها و طرح‌های توسعه شهری دارد. ایجاد زیرساخت‌ها، تجهیزات و به‌طورکلی توسعه مطلوب شهری بستگی تام به تامین به ‌موقع و کافی زمین دارند.
موضوع زمین در کشور ما با چالشهای زیادی روبرو است. غصب زمین یکی از مشکلات عمده در کشور به حساب می‌آید و تصفیه واقعی آن روند زمان‌گیر و پیچیده است.
در شهرهای بزرگ مانند کابل قیمت زمین چندین برابر قیمت ساختمان است.
موضوع ثبت ملکیت‌ها به شکل دیجیتال نیز که از طرف دولت مطرح است، یک روند طولانی خواهد بود که باز هم تفکیک ملکیت عمومی و بخش خصوصی باید از طریق محاکم حل‌ گردد.
زیربناهای مسکن:
تاسیسات و زیربناهای شهری یکی از عوامل مهم برای زندگی شهری است. در یک نگاهی کلی، می‌توان زیربناهای شهری را شامل تمامی عناصر مهم از قبیل وجود زمینه‌ های برای سکونت، فعالیت، استراحت، گذراندن اوقات فراغت و در کل بالا بردن کیفیت زندگی شهری دانست. به عبارتی دیگر مجموعه عناصر فزیکی موجود و لازم که کارکردهای مختلف شهری را ممکن می‌سازند و باعث ترکیب و تشکیل فضاهای شهری شده‌اند.
مشکلات:
نبود آمار دقیق، جامع که بطور منظم به روز رسانی شود از میزان تولید و مصرف واردات و صادرات انواع مصالح ساختمانی در بخش مسکن.
نبود نظارت مستمر و کارآ بر نحوه اجراء ساخت و مصرف مصالح ساختمانی‌.
استاندرد نبودن ابعاد قطعات که باعث ضایع شدن مصالح ساختمانی‌ در کشور می شود.
نبود مقررات ناظر بر صرفه‌ جویی در انرژی، هنگام ساخت مصالح ساختمانی‌.
نبود مقررات لازم تا از مواد مضر به سلامت انسان و محیط زیست در ساختمانها استفاده نشود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *