ورزش

نحوه استفاده ازضربات سر در فوتبال

در بازی فوتبال سر زدن یکی از مهارت های شگفت آور و جالب می باشد. هر بازیکن در تیم فوتبال باید مهارت و تکنیک سر زدن را بداند . حتی دروازه بان از این قانون مبرا نیست .

ماستر سپورت محمد یعقوب
در بازی فوتبال سر زدن یکی از مهارت های شگفت آور و جالب می باشد. هر بازیکن در تیم فوتبال باید مهارت و تکنیک سر زدن را بداند . حتی دروازه بان از این قانون مبرا نیست .
مبتدیان باید دو نکته را در سر زدن به خاطر بسپارند :سعی در ضربه زدن با سر به توپ ، نه برخورد توپ به سر، و گذاشتن تمام وزن بدن بر روی توپ بوسیله سر ، برای قدرت و مسافت دادن بیشتر به توپ .
بازیکنان حرفه ای اصولا با هر نقطه از سر می توانند توپ را بزنند . اما مبتدیان عزیز باید سعی کنند که در شروع ، توپ را با پیشانی بزنند. زیرا پیشانی بهترین قسمت جمجمه برای سر زدن است. بازیکن طبیعتاً با چشمان خود توپ را تا لحظه برخورد به پیشانی دنبال می کند این امر به آسان نمودن مهارت سر زدن کمک فراوانی می نماید .
بهتر است برای یادگیری از هم بازی خود کمک بگیرید. به طوری که مقابل یکدیگر ایستاده و دوست شما با دست توپ را به سمت شما پرتاب کند و با سر توپ را به طرف دستان او بفرستید. 10 مرتبه شما ضربه بزنید و 10 مرتبه دوست شما، رفته رفته یک پا را عقب گذاشته و به این تمرین ادامه دهید. سپس کمر و پاها را خم نموده و به این تمرین ادامه دهید .
هنگامی که توپ به طرف شما می آید، دست ها تقریبا جلو است و درست بعد از برخورد توپ با سر برای قدرت دادن بیشتر به توپ دست ها به عقب و سر به جلو باز می گردد .
به خاطر بسپارید که عضلات گردن باید تقریبا با قدرت و سخت باشد و قبل از همه چیز اجازه ندهید توپ به سر شما برخورد نماید بلکه شما ضربه به توپ بزنید .
نحوه پاس دادن با سردر فوتبال باید به جای محکم ضربه زدن با سر، ضربه را کمی آهسته تر بزنید. به طوریکه بازیکن خودی بتواند توپ را کنترول کند .
زدن توپ های هوایی با سر به وسیله مدافعین، باید سر زن به خوبی قادر به زدن توپ های هوایی که به منطقه دفاعی می رسد، باشند. تا بتوانند آن توپ ها را به صورت پاس با سر به بازیکنان کنار خط برسانند .
اگر ضربه سر مدافعین ضعیف باشد امکان اینکه مهاجمین تیم مقابل صاحب توپ شوند زیاد است. پس توپ های هوایی را باید با شدت به وسیله سر از منطقه دفاعی دور نمود. توپ های هوایی را باید با قسمت بالای پیشانی دفع نمود تا قدرت کافی برای دور شدن داشته باشد .
هنگام سر زدن در مواقع که بیروبار و بازی آشفته ، به خاطر داشته باشید که دست های تان به حالت جمع باشد. زیرا در صورت برخورد به بازیکن تیم حریف، داور به سرعت اعلام خطا خواهد نمود .
وقتی یک بازیکن با ضربه سر، توپ را درون دروازه حریف می بیند خیلی خوشحال میشود.وجود چنین هیجانی بدون تمرین مستمر و آموزش های لازم غیر ممکن است. اولین چیزی که باید سعی در انجامش کنید درک مبانی اولیه ضربه سر می باشد. امیدواریم اطلاعاتی کافی در مورد نیروی جاذبه و پرش و ضربه سر از عقب به پیش داشته باشید .
این دو نیرو در هنگام ضربه ، با یکدیگر ترکیب می شوند . نیروی پرشی در هنگام پرش بالا بکار می رود و نیروی جاذبه بدن را از پرش بسیار بلند باز می دارد . هر چقدر که قدرت بیشتری در هنگام پرش بکار برید، پرش بلند تری می توانید انجام دهید. بنابراین نیروی پرشی به شما کمک می کند که به طرف توپ بلند شوید و زمانی که با سر به آن ضربه می زنید، نیروی جاذبه دوباره شما را به طرف زمین می کشاند. به همین طریق می توانید میزان پرش و نیروی مصرف شده خود را تخمین بزنید. بنابراین پرش در هوا را تمرین کنید. اگر هر دو شانه خود را در هوا به سرعت پایین بیاندازید بطور قطع پرش بیشتری انجام خواهید داد.
به یاد داشته باشید که ضربه سر باید توسط پیشانی اجرا گردد . هرگز با قسمت بالای سر به توپ ضربه نزنید و همیشه چشم های خود را در حین اجرای ضربه باز نگاه دارید. با باز نگاه داشتن چشم ها، توپ را می بینید و به راحتی می توانید آن را به مسیر دلخواه بفرستید. بنابراین با پیشانی به توپ ضربه زده ، با چشم های باز به آن نگاه کرده و دهن خود را برای جلوگیری از خطرات احتمالی به طرف عقب خم کنید و سپس در حین اجرای ضربه سریع نظیر دندان گرفتن، ببندید. برای افزایش قدرت ضربه باید به طرف عقب خم شوید و سپس در حین اجرای ضربه زود بدن خود را به جلو آورید . بنابراین ملاحظه می کنید که این کار فقط توسط عضلات گردن انجام نمی گیرد . حرکت بدن به طرف عقب آهسته تر و آرام تر از حمله به طرف جلو است. ابتدا این تمرین را بدون توپ شروع کنید و پس از کمی پیشرفت می توانید با یک توپ این کار را انجام دهید. در شروع کار ضربه سر را از حالت ایستاده و سپس از حالت پرشی تمرین کنید .
فراموش نکنید در هنگام دفاع یا کسب امتیاز ضربه سر به اندازه پاس دادن مهم است.
متاسفانه هنوز هم فوتبالیست هایی وجود دارند که اجرای ضربه توسط سر را به درستی نمی دانند. شاید این امر به علت عدم آموزش کافی در این زمینه یا عدم درک اهمیت ضربه سر می باشد. به همین علت تمرینات را شروع و مبانی اصلی و اولیه ضربه سر را درک کنید .
یک فوتبالیست خوب با اجرای ضربه سر می تواند به راحتی حمله کند. ضربه سر کیفیت سرعت تیم را بالا می برد. با استفاده از سر دقایق گران بهای خود را در رسیدن به توپ بر روی زمین ذخیره می کنید. موارد بسیاری از ضربات سر در مسابقات پیش می آید. شما می توانید از حالات ایستاده، دویدن و پرشی ضربه سر را اجرا کنید. توپ نیز توسط اجرای ضربه به جلو، عقب، پهلو و یا ارتفاعات مختلف رانده می شود .
شما می توانید حرکت پرشی سر از عقب به مقابل برای اجرای ضربه سر را نیز فرا بگیرید. از کاربرد این روش پرشی به خود راه ندهید زیرا اگر آن را به طور صحیح یاد بگیرید مطمئنا صدمه ای نمی بینید. استفاده از پیشانی به این علت است که توپ به قسمت جلوی سر صدمه ای وارد نمی آورد. در روش ضربه از حرکت عقب و پیش باید طریقه محافظت از خود را که توسط بازوان در حین افتادن بر روی زمین صورت می گیرد فرا بگیرید. برای آموزش بدون توپ ، به تنهایی یا با افراد دیگر تمرین کنید. در ابتدا باید اجرای ضربه سر را از حالات ایستاده، دویدن و پرشی را فرا بگیرید. پس از مسلط شدن در این تکنیک، می توانید به یادگیری سایر روش های فوتبال بپردازید. لازم است تمرینات خود را به طور مداوم ادامه دهید زیرا این عمل جزء فعالیت های پیچیده ای است که در آن تقریبا از تمام عضلات بدن استفاده می شود .
اگر شروع به یادگیری پرش و ضربه سر کرده اید فراموش نکنید که از هر دو پا استفاده کنید. اگر بر روی پای راست بلند شوید باید زانوی چپ را در جهت افزایش قدرت خم کنید. گاهی اوقات لازم است که برای بلند شدن از زمین هر دو پا را بکار برید. زمانی که توسط هر دو پا از روی زمین بلند می شوید بازوان و نیروی کشش بدن نیز به شما کمک موثری می کند . قبل از اینکه پاهای شما زمین را ترک کنند بازوی خود را در پشت سر قرار دهید. سپس در لحظه پرش، بازوها را به جلو و بالا بیاورید. این امر هیچ گونه نیروی جنبشی به پرش شما اضافه نمی کند . این تاکتیک ها را تمرین کرده و قدرت لازم برای رسیدن به توپ بدست آورید .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *