اقتصادی

صرفه جویی در مصرف آب، نیازمبرم امروزیست

توفیق الله

آب هدیه گرانبهای خالق لایزال بر روی زمین است و زندگی به دلیل وجود آب در روی زمین ادامه دارد، علاوه بر آن، آب ماده ای بی مزه، بی بو و بی رنگ است که طعم، رنگ و بو را به زندگی موجودات زنده در روی زمین هدیه می‌کند و در همه جا یافت شده و به عنوان مایع حیاتی شناخته می‌شود.

این نعمت گرانقدر چیزی از ما نمی‌گیرد بلکه به ما زندگی هدیه می‌کند، شکل خاصی ندارد اما شکل ظروف موجود در آن را می‌گیرد. همه موجودات زنده مانند انسان‌ها، حیوانات، گیاهان و… برای رشد، پرورش و توسعه‌ی زندگی خود به آب احتیاج دارند. آب تنها منبعی است که تمام حیات به آن وابسته است. ما در تمام مراحل زندگی خود از صبح تا شب به آب نیازمندیم.

افرادی که در زمینه‌های مختلف کار می‌کنند برای اهداف مختلف به آب احتیاج دارند از جمله دهقانان برای رشد محصولات، باغبانان برای آبیاری گیاهان خود، صنعتگران برای کار در صنعت، دستگاه های تولید برق همه به آب نیازمند اند.

صرفه جویی در مصرف آب را باید جدی گرفت زیرا منابع آب شیرین روز به روز در حال کم شدن اند، زمین تنها سیاره شناخته شده در این جهان است که زندگی در آن فقط به دلیل دسترس بودن آب و اکسیجن امکان پذیر است. آب برای همه موجودات زنده روی زمین مهمترین ضرورت زندگی است.

نباید آب سالم را هدر دهیم و باید آن را برای نسل های بعدی ذخیره کنیم. آگاهی مردم را در مورد اهمیت آب سالم افزایش دهیم. ما باید مصرف کم و صرفه جویی در مصرف آب را به منظور حفظ تداوم زندگی ترویج کنیم.

افرادی که آب کافی دارند اهمیت آب و صرفه جویی در مصرف آب را درک نمی‌کنند و در بسیاری از فعالیت های غیر ضروری روزانه مقدار زیادی آب را هدر می‌دهند در حالی‌که با صرفه جویی در مصرف آب می‌توانند حجم زیادی از آب را ذخیره نمایند.صرفه جویی در مصرف آب و محافظت از آن در برابر آلودگی‌ها، برای تأمین نیاز فعلی و آینده بسیار ضروری بوده است.

تغییر اقلیم یکی دیگر از عوامل کمبود آب است، به گونه‌ای که با افزایش دمای کره‌ی زمین مصرف آب افزایش می‌یابد. با افزایش تقاضای آب در آینده باید به گونه‌ای در مصرف آب صرفه جویی کرد که از دسترس بودن و وجود آب برای نسل های آینده مطمئن شد.

باید تمام فعالیتهای اساسی را در زمینه صرفه جویی در مصرف آب و جلوگیری از اتلاف و استفاده‌ی غیر ضروری از آن دنبال کرده و به آنها عمل کنیم و به دنبال افزایش کیفیت آب و جلوگیری از ایجاد آلودگی در آن باشیم.

صرفه جویی در مصرف آب به معنای مصرف درست و بهینه و صرفه جویی در منابع گرانبهای طبیعی می‌باشد و باید از کودکی به فرزندان خود انواع روش های صرفه جویی در مصرف آب را آموزش دهیم.

آب یکی ازماده‌های حیاتی بعد ازاکسیجن درزندگی هر زیروحی نقش کلیدی دارد. کارهایی که هر انسانی با آب انجام می دهد شامل نظافت، آشامیدن، شست و شو، آبیاری گیاهان، زراعت و… می‌باشد. البته مصرف بخشی از آب در منزل و یا محل کار آنچنان ضروری نیست، گاه گاهی مقدار زیادی از آب صرف مصارف بیهوده می‌گردد که آن را ازهرلحاظ باید صرفه جویی نمود. یکی از عواملی که باید به آن توجه نمود خطرآب های آلوده بر زندگی انسان ها، مخصوصاً کودکان می باشد. آب آلوده و تصفیه نشده علاوه بر آن که سبب سرایت بیماری می گردد می تواند از طریق نوشیدن و یا حتی آب بازی نیز مشکلات جبران ناپذیری را برای بدن انسان ایجاد کند.

یکی از نکته هایی که باید به آن توجه نمود بیماری های عفونی، سرطان، ضعیف شدن سیستم های ایمنی بدن می باشد. عوارض ناشی از آب‌های آلوده که می توانید با استفاده از روش های تصفیه آب سلامت خود و خانواده خود را در برابر بیماری های ناشی از مصرف آب های آلوده تضمین کنید.

تصفیه آب یکی از روش های کاربردی جهت تصفیه آلایندهها می باشد که از آب حذف می‌گردد. آب تصفیه شده برای سلامتی هر فردی مفید است و باعث دفع سموم بدن می شود.

دستگاه های تصفیه آب دارای فیلتر ها و مراحل مختلفی هستند که هر مرحله وظایف منحصر به فردی را انجام می دهند.

آب تصفیه شده می‌تواند از بسیاری بیماری ها از جمله سرطان یا بیماری های گوارشی، معده و … جلوگیری کند. آب تصفیه شده برای زنان حامله و کودکان، افراد مسن و ورزشکاران اهمیت بسزایی دارد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *