صحت

نزله و زکام چیست و چگونه درمان می شود؟

استنشاق آب نمک، یادگاری از قدیم برای فصل سرماعلامت زکام این است که فرد از راه بینی به سختی نفس میکشد، غنه کلام (یعنی در بینی سخن گفتن)، خروج ترشحات و رطوبات از بینی برخلاف عادت طبیعی از دیگر نشانه های زکام است.

داکتر صهیب کریمی
استنشاق آب نمک، یادگاری از قدیم برای فصل سرماعلامت زکام این است که فرد از راه بینی به سختی نفس میکشد، غنه کلام (یعنی در بینی سخن گفتن)، خروج ترشحات و رطوبات از بینی برخلاف عادت طبیعی از دیگر نشانه های زکام است.
همچنین فرد در حس بویایی دچار مشکل میشود؛ ولی علامت نزله، گرفتن صدا به ویژه اول صبح بعد از بیدار شدن از خواب، دشواری تکلم و ترشحات پشت حلق است.
نزله را درمان کنید
سرما بخورید اما انتی بیوتیک نهافراد باید نزله را بهطور جدی درمان کنند چرا که بیماریهای زیادی را در بدن تولید میکند مثلاً اگر نزله به سمت چشم سرازیر شود، سبب بیماریهای چشم میشود.
اگر نزله به گوش و بینی بریزد، بیماریهای گوش و بینی و زکام ایجاد میشودو اگر به دندان بریزد، موجب درد دندان میشود.
عواقب درمان نشدن نزله
ریفلاکس اسید معده و التهاب مریاگر نزله به معده برود، درد معده، زخم معده و دیگر بیماریهای معده را در پی دارد. اگر به رودهها برود، زخم روده و اسهال ایجاد میکند مخصوصاً اگر ماده شور یا تیز و ترش باشد. اگر ماده نزله خام و غلیظ باشد، قولنج ایجاد میکند.
وی افزود:نباید نزله را بند آورد بلکه باید کاملاً آن را خارج کرد و اگر خود به خود بند آمد باید با داروهای مناسب مسیر خروج آن را باز کرد.ماده نزله در ریه باعث گرفتگی صدا و سرفه می شود و در اندامها ممکن است باعث ایجاد بیحسی، فلجی و تورم شود.
۸ راهکار خانگی برای کنترول نزله و زکام
برای درمان و جلوگیری از بروز نزله و زکام باید از عوامل ایجادکننده آن پرهیز و مغز را تقویت کنید. گرچه در این زمینه می توان از داروهای ترکیبی سنتی بهره برد اما راهکارهای خانگی هم موثر است:
فلفل تند در پیشگیری از دیابت موثر است.
۱- مصرف مواد غذایی تند و تیز را قطع کنید یا به حداقل برسانید. توصیه میشود موادی مانند پیاز را که در اغلب غذاها به کار می روند به صورت پخته مصرف کنید. هنگام سرخ کردن پیاز نیز بهتر است در معرض بوی آن قرار نگیرید و از تهویه هوای مناسب استفاده کنید.
۲- زمان بروز حوادث روانی از ترکیبات آرام بخش مثل شربت گلاب یا شربت بهارنارنج استفاده کنید. این نوشیدنی ها به جلوگیری از عصبانیت و حزن شدید و افراط در اعراض نفسانیه کمک می کنند.
استحمام صبحگاهی
۳- بعد از بیرون آمدن از حمام، چه در تابستان و چه زمستان حتما سر خود را بپوشانید.
۴- برای تقویت مغز از خوراکی هایی مثل سیب، گلابی، برخی از انواع آجیل (بدون نمک و بوداده نشده) مثل بادام شیرین درختی، پسته، فندق و بعضی ادویه ها و سبزی ها مثل تخم گشنیز، سبزی گشنیز و جعفری استفاده کنید.
سوپ گشنیز ، داروی سرماخوردگی
۵- تخم گشنیز را می توانید به صورت دم کرده و بخور استنشاق کنید یا اینکه پودر آن را به میزان برابر با تخم گشنیز و نبات سفید بکوبید و بعد از هر وعده غذایی نصف قاشق مرباخوری از آن میل کنید.
۶- از تخم خشخاش در سوپ جو استفاده کنید؛ به این ترتیب که ۱۰ دقیقه قبل از اتمام پخت، وقتی سوپ در حال جوشیدن است به ازای هر بشقاب سوپ خوری، یک قاشق غذاخوری تخم خشخاش به آن اضافه و روزانه میل کنید. تخم خشخاش قبلاً مانند کنجد روی نان ریخته می شد و در حال حاضر می توان آن را از عطاری ها تهیه کرد.
درمان شوره سر با گُل بنفشه» ۷- ناحیه سینوس ها و مخاط بینی را با روغن بنفشه چرب کنید. این کار به تقویت ناحیه سر کمک می کند.
۸- «عنبر نثارا» از دیگر موادی است که به رفع نزله و زکام کمک می کند. این ماده را باید روی آتش یا منقل یا وسایل اسپند دودکن بریزید و دود آن را ۲ تا ۳ بار در روز استنشاق کنید؛ به این صورت که یک سوراخ بینی را بگیرید و از سوراخ دیگر ۷ تا ۸ بار آن را بو کنید.
سپس همین کار را با سوراخ دیگر بینی تکرار و در آخر با هر ۲ سوراخ ۷ تا ۸ بار دود را به طور عمیق استنشاق کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن