اسلامی

عید قربان، بزرگ‌ترین همایش جهان اسلام

حامد تاتار

عید قربان، در حالی‌که روز ایثار و فداکاری است، نمونه‌ی بزرگی از همایش جهانی برای مسلمانان و جهان اسلام نیز می‌باشد.

مسلمانان در این روزها در مکه‌ی معظمه و مدینه‌ی منوره، در حالی‌که مناسک را به جا می‌آورند و به فریضه‌ی حج، طاعات و عبادات می‌پردازند، همایش بزرگی را نیز تشکیل میدهند و امواجی از اسلام زنده و شکوهی از قوت و وحدت مسلمین را به نمایش می‌گذارند.

حضور گرم میلیون‌ها حاجی در دیار نور و نبوت، نشان‌دهند‌ه‌ی عزت و عظمت مسلمانان است و با این گردهمایی بزرگ،به جهانیان می‌فهماند که اسلام دین اخوت، وحدت و همدلی است و به‌هیچ‌صورت تجزیه، چنددستگی، نفاق و شکست را نمی‌پذیرد.

درآن مکان مقدس، مسلمانان اعم از سیاه و سفید، ثروتمند و فقیر و قدرت‌مند و اشخاص عادی، همه در یک موازنه قرار دارند و بدون تفاوت، به عبادت و یکتاپرستی می‌پردازند و به پرستش حضرت حق، با کمال عاجزی و فروتنی مبادرت می‌ورزند، به ادای مناسک حج می‌پردازند و می‌کوشند تا از آلودگی گناه پاک شوند و گوهر درخشان رضای حضرت پروردگار را به دست آورند.

از سوی دیگر در این روزهای مبارک، میلیون‌ها حیوان، توسط مسلمانان قربانی می‌شوند و به خاطر ادای این وجیبه و سنت ابراهیمی، در سراسر جهان اسلام ذبح می‌شوند و فقرا و نیازمندان نیز ازآن مستفید می‌گردند.

قربانی، که فداکاری مسلمانان را نشان می‌دهد و همایش حج، که حکایت از اتحاد و همدلی و صف واحد دارد، هردو، در کنار یک دیگر فرایض، واجبات و مستحبات، پیام بزرگی را به جهانیان انتقال می‌دهد و به جهان می‌رساند که مسلمانان در اتحاد و همدلی و در ایثار و فداکاری بی‌نظیر استند و هیچ‌قدرتی نمی‌تواند با این پرچم‌داران اتحاد و فداکاری، به مقابله برخیزد و با این سپاه حق و باطل‌شکن، دست و پنجه نرم کند.

جهاد و جان‌فشانی برحقی که، دیروز در افغانستان ادامه داشت؛ بالآخره منجر به شکست ابرقدرت‌ها و اشغالگران شد و جهاد بی‌نظیری که امروز در غزه و فلسطین جریان دارد، همه نشان‌دهنده‌ی عظمت دین مقدس اسلام، غلبه‌ی حق بر باطل و شکست‌ناپذیری و ایثارگری مسلمانان است.

اما دردا و دریغا! دست‌های استعمار و استکبار در بین مسلمانان پیوسته کار می‌کند که متاسفانه جوهر شجاعت و استقلال را از اکثر کشورهای اسلامی گرفته است و غالباً کشورهای اسلامی نمی‌توانند با قامت بلند ایستاد شوند و از مظلومیت ملت‌های مسلمان دفاع نمایند.

دیروز افغانستان زیر بمب اشغالگران و متجاوزان خردوخمیر می‌شد، امروز غزه در امواج خون می‌لولد و روزانه صدها کودک و زن و مرد توسط حملات بی‌رحمانه‌ی رژیم غاصب و حمایت مستقیم امریکای غدار و تجاوزگر از اسرائیل، به شهادت میرسند.

اما، هیچ‌کشوری به ویژه کشورهای اسلامی قسمی که دیروز از جهاد برحق افغانستان حمایت نتوانستند، امروز به جز از چند کشور انگشت‌شمار از جهاد غزه و فلسطین هم دفاع و پشتیبانی نمی‌توانند و از ترس و هراس امریکا و غرب، در لاک‌های خود پنهان استند.

واقعاً اگر این همایش‌ها و فداکاری‌ها با اتحاد و همدلی و برنامه‌های معنادارِ جهان اسلام صورت بگیرد، حتماً منجر به شکوه و شوکت مسلمانان می‌گردد و هیبت و هیمنت مسلمانان در دل‌های کافران رعب می‌اندازد و جهان کفر بار دیگر به جوامع اسلامی و امت مسلمه ارج می‌گذارد و ارزش قایل می‌شود.

به هرصورت ما مطمین استیم که اسلام عزیز پیروز است و مسلمانان واقعی و مجاهدین پاک‌باز به موفقیت‌ و پیروزی نایل می‌شوند و روزی میرسد که درفش اسلام عزیز در سراسر جهان به اهتزاز دربیاید و مسلمانان به قله‌های اقتدار، عزت و عظمت، گام گذارند و به نعمت پیشرفت، انکشاف و تمدن، دست پیدا کنند.

ان‌شاءالله العظیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *