جهان

حماس خواهان تضمین روسیه، ترکیه و چین برای اجرای آتش بس در غزه است

رسانه های عربی به نقل ازمنابع گزارش داده اند که جنبش مقاومت حماس در پاسخ به پیشنهاد امریکا برای اجرای آتش‌بس، خواهان ملحق شدن روسیه، چین و ترکیه به ضمانت‌کنندگان این توافق شده است.

به نقل ازسرویس بین الملل: یک رسانه عرب زبان با اشاره به جزئیاتی از پاسخ حماس به پیشنهاد آتش‌بس ارائه شده، از درخواست این جنبش برای ملحق شدن روسیه، چین و ترکیه به ضمانت‌کنندگان این توافق خبر داد.

مجله هفتگی «المجله» عربستان در این باره گزارش داد که حماس با هماهنگی دیگر

گروه‌های مقاومت فلسطین تغییراتی را در توافق آتش بس پیشنهادی اعمال کرده است.

طبق این گزارش، حماس ضمن اعلام پایبندی به ضمانت سازمان ملل، بر ملحق شدن روسیه، چین و ترکیه به امریکا، قطر و مصر به عنوان کشورهای ضامن توافق تاکید کرده است.

المجله همچنین نوشت: حماس خواستار خروج اسرائیل از محور فیلادلفیا در مرز رفح و مصر شده است.

برپایه این گزارش، جنبش حماس همچنین بر ضرورت خروج ارتش رژیم صهیونیستی از نوار غزه، توقف کامل حملات و بازسازی غزه طی سه تا پنج سال تاکید کرده است.

از دیگر خواسته‌های حماس ادامه فعالیت آژانس امداد رسانی و کاریابی سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی (آنروا)، فراهم کردن برق غزه، پایان دادن به محاصره و بازگشایی گذرگاه‌های مرزی است.

مجاهدین حماس همچنین بر ضرورت بازگشت وضعیت اسرای فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی به شرایط پیش از هفتم اکتبر ۲۰۲۳ تاکید کرده است.

«جوبایدن» رئیس‌جمهور امریکا شامگاه جمعه ۱۸ جوزا گفت رژیم صهیونیستی یک پیشنهاد جدید برای برقراری آتش‌بس و تبادل اسرا ارائه کرده و در صورت حصول توافق بر سر این طرح جدید، امریکا پایبندی تل‌آویو به مفاد این طرح را تضمین خواهد کرد.

به نقل از ایسنا، بایدن گفت: «اسرائیل یک پیشنهاد جامع ارائه داده است. این یک نقشه‌راه است که به آتش‌بس پایدار و آزادسازی تمام اسرا منجر خواهد شد. این پیشنهاد از طریق قطر به حماس تحویل داده شده است.»

پس از این اظهارات بایدن قطعنامه پیشنهادی امریکا مبنی بر توقف درگیری‌ها در غزه دوشنبه شب با ۱۴ رای موافق و رای ممتنع روسیه در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب رسید و جنبش حماس از آن استقبال کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *