جهان

احتمال لغو توافق امنیتی با اوکراین در صورت پیروزی ترامپ

نشریه واشنگتن در مطلبی نوشته است که در صورت پیروزی دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق امریکا  در انتخابات آتی این کشور، احتمالا توافق امنیتی واشنگتن با کی‌یف لغو شود.

نشریه واشنگتن‌پست به نقل از چند مقام آگاه دولت امریکا  اعلام کرد که اگر دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق این کشور در انتخابات ریاست‌جمهوری چند ماه آینده پیروز شود، ممکن است توافقنامه امنیتی دوجانبه بین امریکا  و اوکراین لغو کند.

روز پنج‌شنبه جو بایدن، رئیس جمهور امریکا  و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، در حاشیه اجلاس سران گروه ۷ در ایتالیا توافقنامه امنیتی ۱۰ ساله را بین دو کشور امضا کردند؛ به نوشته واشنگتن‌پست این توافق با هدف «تقویت دفاع از اوکراین» است. طرفین بر این باورند که «این توافق نشان دهنده پلی برای عضویت احتمالی اوکراین در بلوک ناتو است.»

 به گفته این مقامات دولتی امریکا  «ترامپ یا هر رئیس‌جمهوری دیگر در آینده ممکن است از یک توافق الزام‌آور قانونی خارج شود.

واشنگتن‌پست در ادامه می‌نویسد که «باید تأکید کرد که این توافق تنها بین دولت‌های فعلی امریکا  و اوکراین منعقد شده است و بنابراین با توجه به اینکه ترامپ در رقابت‌های انتخاباتی از بایدن جلو است، آینده این توافق همچنان نامشخص است.»

 واشنگتن‌پست با اشاره به اینکه «توافق بایدن و زلنسکی در کنگره امریکا  تصویب نخواهد شد.» افزود: افزون بر سند امضا شده هیچ تضمینی برای الحاق اوکراین به ناتو ارائه نمی‌دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *