سیاسیمقالات

درک جهان از ماهیت سلطه طلبانه رژیم صهیونیستی

احمد

تهاجم بی رحمانه رژیم صهیونیستی برغزه ومقاومت جانانه مردم فلسطین در بیش از هفت ماه ، این را ثابت ساخت که فلسطینیان حق به جانب اند ،نصرت وپیروزی ان شاالله از آن شان خواهد بود،زیرا اردویی که در سطح جهان ازجمله نیروهای نظامی مطرح به شمار می رود وازحمایت گسترده حامیان غربی نیزبرخوردار است، موفق به اشغال وتصرف غزه ،سرزمینی به کوچکی 360 کیلومتر مربع مساحت ،نشده است ، این مقاومت وپایداری مردم فلسطین ، سبب شده که امروز توده های مردمی جوامع غربی درحمایت ازغزه ومردم فلسطین ، همایش ها وتجمعات گسترده را در اروپا ، راه اندازی کنند وجهان را قانع سازند که مردم فلسطین حق دارند ازسرزمین وحاکمیت ملی خود دفاع نمایند و سرزمین ودولت مستقل داشته باشند .

بنآ تصمیم اخیر کشورهای اسپانیا ،ناروی وایرلند پیرامون به رسمیت شناختن کشورمستقل فلسطین ، خود گواه این حقیقت است.

به درازا کشیدن جنگ نابرابر درغزه نه تنها نظامیان رژیم صهیونیستی را نا امید ساخته ،بلکه سران واعضای کابینه این کشور را نیزدر تنگناه سیاسی قرار داده است تا سرحدی که امروز نتانیا هو را اخطار می دهند که اگر به آتش بس تن دهد ، پیش از نابودی حماس ،حکومت را سرنگون خواهند کرد.

 به تازگی جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا که یکی از حامیان درجه اول رژیم صهیونیستی است ،اعلام کرده که اسراییل نقشه راه جدیدی برای آتش‌ بس کامل ارائه می دهد،‌ اما نیروهای نظامی رژیم صهیونیستی برعکس با تانک و توپ رفح را هدف قرار داده اند.

روز شنبه گذشته ساکنان محل تل السطان در غرب رفح از آتش تانک‌ها ،توپ خانه ی سنگین و گلوله باران شدید خبر داده اند.

یکی از ساکنان غرب رفح به خبرگزاری فرانسه گفته که از ساعات اولیه شنبه شب گذشته تا امروز {دوشنبه }بمباران هوایی و توپخانه‌ یی یک لحظه هم متوقف نشده است.

جنگ در رفح درحالی شد ت گرفته که طرح سه مرحله یی شامل توقف جنگ وآزادی اسیران اسراییلی در ازای ،آزادی گروگان های فلسطینی است ، مطرح شده است ،اما

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی بار دیگر گفته که شرایط اسراییل برای پایان دادن به جنگ تغییر نکرده است و بر نابودی توانایی‌های نظامی حماس، آزادی همه گروگان‌ها و اطمینان از این که غزه دیگر تهدیدی برای اسرائیل نیست، تاکید کرد ،همچنان

تاکید نموده که آتش‌بس دایمی بدون رعایت این شروط ممکن نیست.

رسانه‌های مصری گزارش داده اند که مقامات آمریکایی، اسراییلی و مصری طبق گزارشها قرار است در قاهره دیدار کنند تا درباره بازگشایی گذرگاه رفح گفتگو نمایند ، زیرا این گذرگاه مرزی در اوایل ماه می مسدود شده ،جریان کمک به غزه نیزمحدود شده است

به گفته مقامات صحی در غزه از زمان آغاز حملات رژیم متجاوزاسرائیل به این منطقه ، بیش از 37 هزار نفر شهید وبیش از 80 هزارزخمی ،همچنان ده ها هزار ناپدید شده اند.

یک سخنگوی حماس بعد از تاکید نتانیاهو بر اهداف مورد نظر دولت خود برای جنگ، گفت که اگر اسراییل از طرح مطرح شده ، حمایت کند، ما هم از آن حمایت خواهیم کرد.

باسم نعیم، عضو دفتر سیاسی حماس در قطر، به برنامه نیوزآور بی‌بی‌سی گفته که حماس از طرح حمایت می‌کند، اما قدم بعدی به رژیم صهیونیستی بستگی دارد.

او در واکنش به بیانیه دفتر نخست وزیر رژیم صهیونیستی اشاره کرد که اهداف اسراییل ممکن است تغییر نکرده باشد، اما به آنها دست هم نیافته است.

آقای نعیم گفت: اگر او سعی کند ، ادامه دهد، با چیزی جز آمادگی فلسطینی‌ها برای مقاومت در برابر اشغال ، روبرو نخواهد شد.

به نظر می‌رسد پیشنهادی که بایدن رییس جمهور امریکا تشریح کرده ، به اسراییل و حماس این فرصت را می‌دهد که بگویند خواسته‌های آنها برآورده شده است.

هرچند برای حماس این طرح به صراحت راه را برای یک آتش‌بس دایمی که ازجمله درخواست‌های کلیدی آن است، هموار می‌کند ، اما حماس

ضمانت می‌خواهد که نیروهای نظامی رژیم صهیونیستی بعد از آزادی اسیران شان به غزه دست به حمله نمی زنند و این پیشنهاد هم همین را می‌گوید ، اما احتمالا طرح آتش بس

در اسراییل با مخالفت روبرو شود، زیرا رییس جهور امریکا

پیش از همه سعی کرد به این نگرانی‌ها بپردازد. او گفته که حماس به حدی ضعیف شده که توانایی انجام حمله عمده دیگری به اسراییل را ندارد.

او اذعان نموده که این طرح مورد پذیرش همه جناح‌ها در اسراییل قرار نخواهد گرفت، اما دولت را ترغیب کرده تا در برابر این گونه فشارها مقاومت کند.

بایدن در حالی این اظهارات را بیان نموده که پا ییرلاپید رهبر مخالف دراسراییل ازنتانیاهو خواسته تا طرح سه مرحله یی آتش بس را بپذیرد ،زیرا به باور کارشناسان سیاسی هدف ازاین طرح برقراری آتش بس دایمی در غزه وآزادی اسیران وگروگانان دو طرف اعلام شده است

ازینرو لاپید رهبرحزب یش عتید در شبکه ایکس خود نگاشته ،توافق روی میز است وباید انجام شود .

این رهبرحزب مخالف درحالی به اجرایی شدن طرح سه مرحله یی تاکید می کند که وزیر امنیت ملی و وزیر مالیه که در حکومت ایتلافی رژیم صهیونیستی حضور دارند ، تهدید کرده اند که در صورت پایان جنگ ،بدون نابودی حماس ، دولت اسراییل را سرنگون خواهند کرد، اما رهبر حزب مخالف به صراحت اعلام نموده ، اگر اعضای راستگرای حکومت ایتلافی به نشانه اعتراض استعفآ دهند ، حزب وی وارد عمل شده از حکومت حمایت خواهد کرد.

مسلمآ این مخالفت ها از یکسو سراسیمگی ودست پاچگی رژیم صهیونیستی را نشان می دهد وازطرفی هم قدرت ومقاومت فلسطینیان را به نمایش می گذارد.

بنابرین پیش از اینکه فرصت ها از بین برود ، باید رژیم غاصب اسراییل وحامیانش دست به کارشوند وخود را از نابودی وهلاکت دایمی نجات دهند ،زیرا امروز مردم اگاه وصلح طلب جهان ماهیت اشغالگرایانه وسلطه طلبانه رژیم صهیونیستی وبرحق بودن مردم آزاده ی فلسطین را بیش از هرزمان دیگر درک کرده که تظاهرات مردمی جوامع غرب در حمایت از مردم فلسطین ، نمایانگر این حقیقت است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *