سیاسیمقالات

روابط دیپلوماتیک با امارت اسلامی افغانستان نیاز دوجانبه کشورها است!

احمدالله مهاجر

بدون تردید، هر کشوری در عصر حاضر می‌خواهد به‌اهداف کلیدی و مشخص خود دست یابد و مسایل سیاسی، اقتصادی، تجارتی و سرمایه‌گذاری را از راه گفتگو حل نموده، تا برای ایجاد یک سرزمین مترقی و متمدن گام‌بردار شوند که این امور و دست‌یازی به چنین مواردی بدون روابط دیپلماتیک با کشورهای جهان امکان‌پذیر نیست.

روابط دیپلماتیکی در جهان امروز حیاتی‌ترین نقش را داراست. دیپلماسی در توانایی مذاکره و گفتگو در میان ذی‌اهلان و نمایندگان ملت یک کشور، نقش کلیدی در حفظ صلح و توسعه روابط میان کشورها دارد.

از دیدگاه تاریخی، دیپلماسی ریشه در روابط مسالمت‌آمیز و استفاده از گفتگو برای پایان دادن به جنگ‌ها و ایجاد صلح دارد.

در اسلام، دیپلماسی و رفتار سیاسی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و به عنوان بخشی از سیرهٔ رسول‌الله (صلی‌الله‌علیه‌وسلم) در روابط خارجی مطرح می‌شود. دیپلماسی در اسلام بر اصول و ارزش‌های انسانی و واقع‌بینانه استوار است و هدف آن رساندن پیام انسان‌ساز وحی و ایجاد حکومت واحد جهانی بر اساس قسط و عدل است.

بر اساس اهمیت،  جایگاه و ضرورت این روابط امارت اسلامی افغانستان نیز متعهد است تا با هر کشوری که نیت درست در قبال افغانستان داشته باشد و قوانین روابط را پایمال نکند، ارتباط قایم نموده و در زمینه‌های مختلف با آنها و نیز کشورهای دیگر با افغانستان، همکار باشند.

از آنجا که افغانستان تازه بر زخم‌های خود مرحم می‌گذارد، نیاز شدیدی به همکاری و روابط درست با جهان دارد، تا بتواند ضربه‌های هر بُعدی، مانند: فرهنگی، علمی، اقتصادی، نظامی، سیاسی و …، خود را که در سالیان متمادی بر پیکر خویش متحمل گردیده است، جبران نماید.

بنابر تفتیش در حالات و اوضاع افغانستان، اصلاح تمامی آنها بدون روابط با کشورها ناممکن به‌نظر می‌رسد؛ چون هیچ حکومتی نوپایی نمی‌تواند تمام وظایف و بارهای سنگین را بر دوش خود بگذارد که این را در سیرت رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم بهتر می‌بینیم؛ زمانی که ایشان به‌سوی مدینه هجرت نمودند، با تمامی کفار و یهود آنجا عهد بستند که ماده‌های آن در کتاب‌های سیرت مذبور است، چون در آن زمان نمی‌شد که با تمامی آنها جنگید و یا آنان را از آنجا اخراج کرد؛ زیرا حکومت اسلامی تازه ایجاد شده بود و امکان نداشت که در زمان واحد و بالفور، با امکانات اندکی حتی که برای مسلمانان هم نمی‌رسید با تمامی آنها به‌نبرد پرداخت.

بر اساس این امر، امارت اسلامی افغانستان نیز حکومتی نوپا بوده و نیاز به روابط با کشورهای جهان دارد و این روابط نه مخالف عقیدهٔ اسلامی است و نه آیات ولاء و براء بر آن صدق می‌کند و استدلال از این آیات برخلاف سیاست امروزی امارت اسلامی افغانستان ناشی از سطح‌نگری و جهل در تعمق اندیشهٔ قرآنی می‌باشد.

و آن‌چنان نیست که برخی کتله‌های که در حقیقت ناصران منافع دشمن اند فکر می‌کنند و سیاست امارت اسلامی افغانستان را برخلاف عقیدهٔ ولاء و براء وانمود می‌نمایند.

به هرحال، ملت و حکومت مقتدر افغانستان، از تمامی کشورهایی که با افغانستان تلنگر روابط را نشان داده اند و در راستای همکاری با افغانستان متعهد هستند، استقبال نموده و امیدوار اند که این روابط‌های دیپلماتیکی باعث رشد و شکوفایی افغانستان شده و برای هر دو جانب پرمنفعت و پربار تمام شود.

فرجام سخن اینکه، روابط دیپلماتیک به عنوان ابزاری برای تقویت روابط و توسعه مناسبات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی بین کشورها، اهمیت بسزایی دارد و به عنوان یکی از شاخص‌های اصلی در سیاست خارجی کشورها به شمار می‌رود و امارت اسلامی افغانستان نیز در چارچوب شریعت اسلامی  جهانی آماده است با هر کشوری این روابط را استحکام بخشد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *