اخبارصحت

وزارت صحت عامه: بیش از دو میلیون کودک و مادر سال پار واکسین شدند

هم‌زمان با گرامی‌داشت از هفته ایمن سازی (واکسیناسیون) وزارت صحت عامه می‌گوید که سال پار بیش از دو میلیون کودک و مادر در کشور واکسین‌های گوناگونی را دریافت کرده‌اند.

این وزارت می‌افزاید که تا چهار سال دیگر کودکان زیر پنج سال بازمانده از واکسین، نیز واکسین خواهند شد.

سرپرست وزارت صحت افزود: «برای سلامت و به ویژه برای سلامت اولیه، واکسیناسیون یکی از بخش‌های مهم است. بدون واکسیناسیون، فکر می‌کنم که ما یک ساحه بزرگ را به خصوص برای کودکان تازه متولد شده و کودکان زیر پنج سال از دست خواهیم داد. از همین‌رو، همان‌طور که همچون دولت و همچون یک وزارت شبانه روز کار می‌کنیم، از همین رو، از شرکای خود نیز می‌خواهیم که در این زمینه با ما کمک کنند.»

عبدالولی حقانی معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه گفت: «تقریبا ۱.۶ میلیون کودک مورد هدف بر اساس پلان  یعنی ۸۱ درصد کودکان واکسین‌ شده‌اند و ۷ لک و ۹۴ هزار و ۹۸ مادر یعنی ۹۱ درصد واکسین تیتانوس تطبیق شده است.»

نماینده‌های سازمان جهانی صحت و صندوق پشتیبانی از کودکان سازمان ملل، گفته اند که از روند واکسیناسیون در افغانستان پشتیبانی می‌کنند.

دیبورا نماینده سازمان جهانی صحت گفت: «مهم است که کودکان افغانستان به گونه‌ی کامل از پیش‌رفت‌های واکسیناسیون جهانی بهره‌مند شوند. برای پیش‌برد این هدف، ابتکارات جدیدی وجود دارد که می‌تواند اطمینان حاصل کند که کودکان افغان بیش‌تر واکسین دریافت می‌کنند تا از آنان در برابر بیماری و مرگ محافظت کند.»

پودتر دومینگ نماینده صندوق پشتیبانی از کودکان سازمان ملل گفت: «یونیسف به هم‌کاری با وزارت صحت عامه، شرکای انکشافی و بشردوستانه و نیز اهداکنند‌ه‌‌های کمک‌های بشردوستانه خود ادامه خواهد داد تا در راستای مصون‌سازی معمولی کار کند. از همین رو، هر کودک در افغانستان، این شانس را دارد که سالم رشد کند و با تمام توانایی خود به انکشاف کشور کمک کند.»

معین مالی و اداری وزارت صحت عامه از نهادهای مددرسان می‌خواهد تا به دور از مسایل سیاسی به کمک‌های بشردوستانه شان در بخش‌های صحی ادامه دهند.

بر بنیاد آمارهای وزارت صحت عامه ۱۳نوع واکسین به کودکان در ۳هزار و ۴۹ مرکز در کشور تطبیق می‌شود

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *