افغانستان

باغ‌وحش کابل امسال ۵۰۰ هزار تن بازدیدکننده داشته است

مسئولان باغ‌وحش کابل، می‌گویند که این باغ‌وحش امسال ۵۰۰ هزار تن بازدیدکننده داشته و درآمد آن در سال روان، به ۱۵ میلیون افغانی رسیده است.

مسئولان باغ‌وحش کابل، می‌گویند که این باغ‌وحش امسال ۵۰۰ هزار تن بازدیدکننده داشته و درآمد آن در سال روان، به ۱۵ میلیون افغانی رسیده است.

عزیزگل ثاقب، رئیس باغ‌وحش کابل، با نگرانی از انقراض حیوانات، پرنده‌ها و خزنده‌ها، می‌گوید که هم‌اکنون ۱۴۹ نوع حیوان، پرنده و خزنده چون پلنگ برفی و آهوی مارکوپولو، در افغانستان در خطر انقراض قرار دارند.

رئیس باغ‌وحش کابل، می‌افزاید: «۱۴۹ نوع حیوان، پرنده و خزنده مانند آهوی مارکوپولو، پلنگ برفی و آسیایی و چیتا در حال انقراض استند.»

در همین حال، مسئولان در اداره‌ی ملی حفاظت محیط زیست، می‌گویند که با اعلام ساحات حفاظت‌شده، از خطر انقراض حیوانات در افغانستان جلوگیری می‌کنند.

حامد صافی، رئیس حفظ میراث‌های طبیعی اداره‌ی ملی حفاظت محیط زیست، می‌گوید: «۱۴۹ نوع قابل حفاظت خوانده شده و تحت کمیته‌ی رهبری شناسایی شده است و ۱۴۹ نوع شامل حیوانات، پرندگان آبی و خشکه وجود دارد مانند گربه‌های کوهی، ماهی‌ها است و بعضی ساحات حفاظت‌شده اعلام شده است. به طور مستقیم حیواناتی که در حال انقراض استند، محافظت نمی‌شوند؛ ولی به طور غیرمستقیم از طریق برنامه‌های انکشافی و اعلام ساحات حفاظت‌شده ما می‌توانیم از انقراض آن‌ها جلوگیری کنیم.»

به گفته‌ی مسئولان در اداره‌ی ملی حفاظت محیط زیست، این اداره برای حفاظت از محیط زیست تا ۲۰۳۰ روی سند استراتژیک کار می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *