گزارش

باشندگان تخار: پرچوی‌های برق زیاد و قیمت آن بلند است

شماری از باشندگان ولایت تخار از بلند بودن صرفیه برق شکایت دارند. آنان می‌گویند که در هفته‌های اخیر پرچوی‌های برق نیز در این ولایت بیشتر شده است.

شماری از باشندگان ولایت تخار از بلند بودن صرفیه برق شکایت دارند. آنان می‌گویند که در هفته‌های اخیر پرچوی‌های برق نیز در این ولایت بیشتر شده است. این باشندگان می‌افزایند که بی‌نظمی برق کار وبار آنان را با مشکلات جدی مواجه کرده است.

از سویی هم مسئولان شرکت برشنا در تخار می‌گویند که نرخ برق در تخار از سال‌های گذشته بلندتر تعیین شده و آنان در این رابطه پیشنهادهایی را به مرکز فرستاده‌اند.

پرچوی‌های مکرر برق از یک سو و بلند بودن صرفیه برق از سوی دیگر، شماری از باشندگان تخار را به ستوه آورده است.

آنان می‌گویند که در روزهای گرم تابستان برق منظم ندارند و نرخ آن نیز نسبت به دیگر ولایات بیشتر است.

عبیدالله، یکی از باشندگان تخار می‌گوید:”قیمت برق در تخار بسیار بالاست. مردم غریب‌اند و چیزی ندارند. باید قیمت برق در تمام ولایات یکسان باشد. در کندز ۳ افغانی است، اما در تخار ۶ افغانی، چرا باید این طور باشد؟ از امارت اسلامی می‌خواهیم که نرخ برق را یکسان بسازد و بالای مردم رحم کند.”

نقیب‌الله، دیگر باشنده تخار اما از شیوه میترخوانی کارکنان برشنا شکایت دارد. او می‌گوید که آنان صرفیه برق را درست محاسبه نمی‌کنند.

“بار اول برای ما چهار هزار افعانی آمده، اما بار دوم پنج هزار افغانی. حال یک بل دیگر تازه آمده است که در آن بیشتر از ده هزار حساب شده است. دو هزار به صرفیه برق ما اضافه شده است. من یک راننده ریکشا هستم، پول اضافی را از کجا کنم؟ باید قانونی محاسبه کنند.”

از سوی دیگر مسئولان در شرکت برشنا در تخار می‌گویند که صرفیه برق در تخار پیش از رویکار آمدن امارت اسلامی همین‌گونه قرارداد شده است. اما آنان پیشنهادهایی را به مرکز فرستاده تا در این مورد توجه صورت گیرد.

به گفتۀ آنان شرکت برشنا از مرکز وعده کرده است که روی یکسان سازی صرفیه برق در تمام ولایات کار جریان دارد و این مربوط به تصامیم رهبری امارت اسلامی است.

مولوی خال الدین خادم، رییس شرکت برشنا در تخار در مورد پرچوی‌های برق به کلید چنین می‌گوید:”در فصل تابستان هوا گرم است، مصارف بالا است، لین‌های برق نیز ضعیف است و برق تخار از سابق نیز به کابل فرستاده شده است. اکنون از ولایت کندز از لین ۱۱۰ به ولایت تخار برق داده شده است و از این رو کمبود برق در این ولایات وجود دارد.”

این درحالیست که قیمت هر کیلووات برق وارداتی در کندز و برخی نقاط افغانستان 3 و نیم افعانی است، اما به گفتۀ باشندگان تخار، در این ولایت قیمت هرکیلووات برق 6 و نیم افغانی می‌باشد و مردم توان پرداخت آن را ندارند.

گفتنی است که باوجود منابع فراوان آب، تأمین برق در این ولایت اما چه در سال‌های گذشته و چه اکنون، مورد توجه مسئولان قرار نگرفته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *