ورزش

نقش ورزش در کاهش سطح کلسترول خون

مطالعات اخیر در مورد فواید ورزش، این نکته را ثابت کرده اند که فعالیت بدنی می تواند کلسترول بد یا همان ال دی ال را به پایین ترین سطح برساند.

ماستر سپورت محمد یعقوب
مطالعات اخیر در مورد فواید ورزش، این نکته را ثابت کرده اند که فعالیت بدنی می تواند کلسترول بد یا همان ال دی ال را به پایین ترین سطح برساند.
اضافه وزن موجب تمایل بدن به افزایش ال کلسترول در خون می شود. این نوع از کلسترول با بیماری های قلبی ارتباط مستقیم دارد. دقیقاً این که چه مدت زمان ورزش برای کاهش کلسترول خون مورد نیاز است، هنوز مورد بحث است. به طور عام سازمان صحی جهان حداقل ۳۰ دقیقه ورزش را با شدت متوسط به بالا در طول روز توصیه می کند.
در اینجا موثرترین فعالیت های بدنی برای کاهش سطح کلسترول بد معرفی شده است:
وزنه برداری: تمرینات قدرتی می‌ تواند سلامت قلب را از چند راه ممکن بهبود بخشد، از جمله با کاهش کلسترول بد، افزایش کلسترول خوب و کاهش فشارخون. با افزودن تمرینات مشخص قلبی عروقی به روال ورزشی خود می ‌توانید از فواید بیشتری بهره‌مند شوید.
یوگا: تنفس پیوسته و منسجم می تواند کمک شایانی به دفع کلسترول خون شما نماید. در این تمرین شما بر روی تنفس خود تمرکز می کنید، دم و بازدم. تمرین منظم تنفس موجب افزایش خون رسانی و اکسیجن رسانی و نیز رساندن مواد غذایی به ارگان های بدن خواهد شد.همین امر موجب کاهش تشکیل پلاک در شریان ها شده و سلامت عروقی را بدنبال خواهد داشت.
پیاده روی: پیاده روی موثرترین ورزش برای کاهش سطح کلسترول است. ورزشی که هر کسی می تواند آن را انجام دهد. ورزش هایی که در فضای باز پیش برده می شود، باعث بهبود استفاده از اکسیجن و تقویت قلب و ریه ها می شوند. از آنجا که این ورزش ها صرف بیشتر انرژی را به همراه دارند، منجر به کاهش کلسترول نیز خواهند شد.
پیاده روی تیز و با سرعت زیاد خود عاملی برای پیشگیری از تصلب شرایین و لخته شدن خون است.
دویدن: دقیقاً مانند پیاده روی، با افزایش ضربان قلب منجر به کاهش سطح کلسترول می شود. اینکه دویدن دو و یا نیم برابر راه رفتن انرژی مصرف می کند دور از انتظار نیست و واضح است که هرچه انرژی بیشتری استفاده کنید کالوری بیشتری خواهید سوزاند؛ حتی با سوزاندن انرژی یکسان با دویدن وزن بیشتری می توان کم کرد. با دویدن می توان سطح حجم بدن را ثابت نگه داشت.
بایسکل رانی: تحقیقات نشان داده است که بایسکل یک ورزش بی خطر و موثر برای سوزاندن کالوری و کاهش کلسترول بد است. کارشناسان توصیه می کنند که از بایسکل به عنوان یک ابزار برای رفتن به محل کار و انجام امور روزمره استفاده کنید.
با این حال اگر این کار برای تان مقدور نیست، می توانید از بایسکل های ثابت برای سودبردن از فواید آنها استفاده کنید. هدف انجام حداقل ۳۰ دقیقه بایسکل رانی برای ۵ روز در هفته است و این مدت را می توانید به ۴۵ تا ۶۰ دقیقه در بیشتر روزهای هفته افزایش دهید.
آببازی : تنها نیم ساعت آببازی ۲۴۰ کالوری می سوزاند. آببازی باعث افزایش میزان کلسترول خوب می شود. به ازای هر یک درصد افزایشHDLدر خون، خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی تا سه و نیم درصد کاهش می یابد.
مطالعات نشان داده اند ورزش هایی مثل آببازی، باعث حفظ شکل مناسب آندوتلیوم می شوند.
آندوتلیوم، لایه نازکی از سلول هاست که دیواره سرخرگ ها را می پوشاند و با افزایش سن، انعطاف پذیری و کش سانی آن کم می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *