ورزش

یاد گیری مهارت ها، کلید برنده شدن در مسابقات دوش

یکی از بهترین ورزش ها برای بدن، دوش می باشد چون با دویدن و پیاده روی کردن جسم تان همواره سالم خواهد ماند.

ماستر سپورت محمد یعقوب
یکی از بهترین ورزش ها برای بدن، دوش می باشد چون با دویدن و پیاده روی کردن جسم تان همواره سالم خواهد ماند. این رشته ورزشی از زمان های پیدایش انسان وجود داشته و می توان گفت دوش یک ورزش طبیعی است و با رفتار ها و حرکت های انسان مطابقت دارد. این رشته ورزشی یک رشته رقابتی می باشد که با یادگیری مهارت ها و تکنیک های برنده شدن در آن متوجه این امر خواهید شد. چون شما باید در مسیر های متعدد با دوستان و سایر افراد مسابقه دهید تا با بهره بردن از مهارت های تان، برنده این ورزش باشید. اگر شما هم به این رشته ورزشی علاقه دارید و دوست دارید در آن فعالیت کنید، لازم نیست به سراغ تحقیق کامل در مورد دوش بروید و اگر در ادامه با ما همراه باشید ما راهنمایی های لازم را در خصوص این رشته باز گو می نماییم تا اطلاعات تان تکمیل شود.
دوش یکی از ناب ترین و اصیل ترین رشته های ورزشی می باشد که معنی کلمه آن از یونانی اتلوس گرفته شده و به معنی مبارزه و تلاش است. اگر بخواهیم نگاهی به تاریخچه و قدمت این ورزش بیندازیم باید گفت قدمت این ورزش به تاریخ آفرینش انسان بر می گردد که پیشینه برگزاری مسابقات دوش، پرش و پرتاب در آن به یونان و ایرلند بر می گردد.
در بررسی مشاهده شده که سنگ نگار ها از مسابقات دوش و پرش از ارتفاع روی مقبره های مصری متعلق به ۲۲۵۰ سال پیش از میلاد برمی گردد. چون ایرلندی‌ های باستان از حدود ۱۸۰۰ سال پیش از میلاد مسابقاتی را برگزار می‌ کردند که پرتاب سنگ و دوش نیزه در بین آن‌ ها بود. وقتی یونانیان در تاریخ بیان شده شروع به برگزاری بازی های المپیک کردند تنها رشته ای که برگزار شد مسابقه دوش سرعت بود که علاقه مندان به این رشته ورزشی طول ستدیوم را که حدود ۲۰۰ متر بود می دویدند. به مرور زمان رشته های دیگری هم مانند پرتاب ها و پرش ها به وجود آمد و وارد بازی های المپیک شد که عبارت بودند از پرش طول، پرتاب دیسک، پرتاب نیزه و کشتی.
پس از نگاهی به تاریخچه ورزش دوش نوبت به دانستن این می رسد که دوش چیست. ورزش دوش به مجموعه ای ورزش ها گفته می شود که عبارت هستند از : انواع دوش، پرش، پرتاب، پیاده ‌روی و رشته‌ های ترکیبی. از طرفی برای اینکه بهتر بدانید دوش چیست باید گفت که برگزاری مسابقات دوش نسبت به سایر رشته های ورزشی ساده تر است و نیازی به داشتن مهارت های آن چنانی یا تجهیزات ویژه ندارد.
بر اساس استندارد هایی که فدراسیون این رشته ورزشی مشخص کرده است برگزاری مسابقه ها در انواع دوش نباید بیشتر از ۲۵ دور در فضاهای باز و ۱۵ دور در سالون ها باشد. از طرفی رشته های دیگر دوش مانند ماراتن و نیمه ماراتن در جاده ها برگزار می شوند. در کنار سایر مشخصات این رشته ورزشی، باید بدانید رشته های ترکیبی دوش شامل ده گانه، هفت گانه و پنج گانه می باشد که در هر یک از آن‌ ها ورزشکاران در چندین رشته مسابقه می ‌دهند و با توجه به نتیجه ‌ای که در هر رشته کسب می‌ کنند، امتیازات به‌ دست می‌ آورند.
خیلی از افراد که به این رشته ورزشی علاقه دارند تنها نام پارا دوش را شنیده اند و کاملاً نمی دانند پارا دوش چیست. به این افراد باید بگوییم اگر به دنبال حرفه ای شدن هستید نباید از کنار دانستن اینکه پارا دوش چیست ساده گذر کنید و باید در همین ابتدای راه بدانید پارا دوش چیست. برای اینکه متوجه شوید پارا دوش چیست باید بگوییم بازی های پارا المپیک در حقیقت یکی از شاخه های انواع بازی المپیکی می باشد و برای افرادی است که معلولیت جسمی یا ذهنی دارند اما قوای جسمی شان فعال است و کار می کند.
ریشه کلمه پارالمپیک یونانی است که از دو قسمت پارا و کلمه المپیک تشکیل ‌شده است و جالب است بدانید پارا در لغت به معنای همراه و کنار است. بازی های پارا المپیک در فاصله زمانی هر چهار سال در یک کشور میزبان برگزار می شود و علاقه مندان عزیز که قوه جسم یا ذهن شان کار می کند و تنها یک ناتوانی دارند می توانند با داشتن اراده پس از دانستن اینکه پارا دوش چیست در آن فعالیت کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *